Pregovaračka četvorka: Aleksandar Vučić, Miroslav Lajčak, Žozep Borelj i Aljbin Kurti

OLIVIER MATTHYS/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Pregovaračka četvorka: Aleksandar Vučić, Miroslav Lajčak, Žozep Borelj i Aljbin Kurti

Mnogi nisu bili svesni ni da postoji, ali je odluka o njegovom ukidanju posejala novo seme razdora u odnosima Beograda i Prištine.

Upravljački tim za izradu statuta Zajednice srpskih opština (ZSO) bio je aktivan od 2018. godine, pa sve do srede 3. maja, kada je Priština saopštila ga da razrešava dužnosti.

„U sporazumima o dijalogu jasno se navodi da Upravljački tim treba da bude na dužnosti sve dok se ne usvoji statut ZSO, a do toga još nije došlo“, kaže Peter Stano, portparol Evropske komisije, u pisanom odgovoru za BBC na srpskom.

Kako ocenjuje, odluka Prištine „krši slovo i duh sporazuma i dijaloga“.

Detalji nacrta nisu javno dostupni, a premijer Kosova Aljbin Kurti okarakterisao ga je kao „teritorijalnu konstrukciju“, kojom se vlastima u Prištini „oduzimaju nadležnosti“.

Odluku o razrešenju donelo je Ministarstvo za lokalnu samoupravu Kosova, saopštio je resorni ministar Eljbert Krasnići.

„Tim je sada bez statusa“, naveo je, dodavši da je odluka usledila nakon što je Upravljački tim 2. maja u Briselu predstavio Nacrt statuta ZSO, i to prvi put od kada mu je, pre šest godina, poveren zadatak da ga izradi.

Petar Petković, šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju, ocenio je odluku kao „jednostranu i protivpravnu“.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju i Ministarstvo lokalne samouprave Kosova nisu odgovori na upit BBC novinara za komentar.

mural mitrovica

BBC
Upravljački tim čine četiri predstavnika – po jedan iz svake od većinski srpskih opština na severu Kosova

Šta je Upravljački tim?

Upravljački, odnosno Rukovodeći tim za uspostavljanje ZSO, formiran je u skladu sa sporazumima do kojih su Beograd i Priština došli 2013. i 2015. godine u Briselu.

Prvi sporazum o principima koji regulišu normalizaciju odnosa, poznatiji kao Briselski sporazum, donet je 2013. godine, a u jednoj od njegovih ključnih tačaka predviđeno je formiranje ZSO.

ZSO je zamišljena kao mehanizam zaštite srpskog stanovništva na Kosovu, a za sada je karakterišu nedoumice, nedorečene odredbe i nedefinisane nadležnosti.

Pisanje statusa ZSO, što bi bio prvi korak ka uspostavljanju zajednice, povereno je Upravljačkom timu.

Dokumentom iz 2015. godine definisani su delokrug i mandat ovog tima, navodi se na sajtu Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Tada je predviđeno da tim ima četiri člana, po jedan iz svake većinski srpskih opština na severu Kosova – Leposavić, Zubin Potok, Zvečan i Severna Mitrovica.

Zadatak tima je da „pomaže saradnju između četiri opštine na severu u kolektivnom vršenju njihovih nadležnosti u skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i kosovskim zakonima“.

Upravljački tim zvanično je osnovan 2016. godine, pod okriljem Ministarstva za lokalnu samoupravu Kosova.

Međutim, prošle su još dve godine pre nego što su im kosovske vlasti, na čelu sa tadašnjim premijerom Ramušem Haradinajem, poverile mandat 2018. godine.

Nadležnost Upravljačkog tima je da preduzme sve administrativne korake za osnivanje ZSO, uspostavi infrastrukturu i uposli ljude koji će raditi na njenom formiranju.

Takođe, predviđeno je da imaju konsultativnu ulogu, na primer, u predlaganju kandidata na mesto regionalnog komandira policije i „drugim relevantnim pitanjima“, stoji na sajtu Kancelarije za KiM.

Ko čini Upravljački tim?

Članovi tima, koje predvodi koordinator, menjali su se tokom godina.

Počeo je rad u sastavu Igor Kalamar, Dejan Radojković, Vinka Radisavljević i Svetislav Durlević.

Promene u sastavu tima bile su obavijene velom misterije, a sastav tokom dužeg perioda nije bio poznat javnosti.

U javnosti se dugo spekulisalo da li je i kada na njegovo čelo došla Danijela Vujičić, poslanica vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) u Skupštini Srbije.

U aprilu 2023. godine, uoči predstavljanja nacrta statuta ZSO u Briselu, obelodanjeno je da je Vujičić na poziciji koordinatorke tima.

Saopštavajući vest o razrešenju, kosovski ministar Krasnići ih je imenovao – uz Vujičić, u timu su još Jelena Belović, Igor Kalamar i Dejan Radojković.

Belović je redovna profesorka na Pravnom fakultetu u Prištini, a nije poznato u kom trenutku su se ona i Vujičić priključile Upravljačkom timu.

Kalamar je, prema nezvaničnim informacijama koje je objavio portal Kossev, arhitekta i navodno je zaposlen u preduzeću „Kosmet put“ i bio i suvlasnik kafića „Viva“ koji se nalazi u severnom delu Mitrovice.

Radojković je preduzetnik iz Zubinog Potoka, a navodno je bio zaposlen kao portir u tamošnjem „Vodovodu“, piše Kossev, još jednom se pozivajući na nezvanične informacije.

Šta znači razrešenje Upravljačkog tima?

Portparol Evropske komisije Peter Stano podseća da „svaka odluka u vezi sa Upravljačkim timom mora biti dogovorena u okviru Dijaloga koji vodi EU“.

„Visoki potpredsednik Borelj rekao je stranama 2. maja da će Upravljački tim biti pozvan da učestvuje u procesu ako bude potrebno, što će odlučiti EU kao facilitator“, navodi Stano.

Stano navodi da će EU pozvati pregovarače da započnu dijalog o statutu.

„Očekujemo da će se obe strane uključiti u proces konstruktivno i u dobroj veri, i da brzo okončaju pregovore“, rekao je portparol Evropske komisije.


Petnaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja.

Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari