Sava centar

BBC
Blokada autoputa u Beogradu

Tekst će biti ažuriran

Posle dva vikenda protesta ekoloških organizacija i dela građana, vlasti u Srbiji povukle su iz procedure jedan od dva zakona koji su izazvali nezadovoljstvo, a drugi će biti izmenjen.

Vlada Srbije je u sredu saopštila da je povučkla Zakon o eksproprijaciji, koji je Skupštini Srbije na ponovno odlučivanje vratio predsednik Aleksandar Vučić, a predložila je i izmene četiri člana Zakona o referendumu.

To su dva glavna zahteva ekoloških organizacija i pokreta, koji smatraju da ti propisi otvaraju put da međunarodna kompanija Rio Tinto otvori rudnik litijum u zapadnoj Srbiji, što, kažu, može da ugrozi životnu sredinu ne samo tog područja već čitavog sliva reka Save i Dunava.

Saopštenje Vlade je pozdravio predsednik pokreta Kreni promeni Savo Manojlović, jedan od inicijatora protesta, koji je na Tviteru napisao: „Pobeda!“.

On je napisao da će u subotu biti održan najavljeni protest, odnosno nova blokada saobraćajnica ako do petka sve ovo ne bude formalizovano.

Ako bude, umesto protesta, biće organizovana proslava na centralnom gradskom trgu.

Šta je saopštila Vlada Srbije?

Vlada je navela da će napraviti analizu da li su neophodne izmene i dopune Zakona o eksproprijaciji.

Ako bude konstatovano da je zakon nužno promeniti, učiniće to uz široku javnu debatu u koju će biti uključeni stručnjaci, strukovna udruženja, predstavnici privrede i civilno društvo, navodi se u saopštenju vlade.

Vlada je predložila skupštini i izmene i dopune Zakona o referendumu, u članovima 7, 20, 43 i 44.

Pomenuti članovi odnose se na overu potpisa, predstavnike ovlašćenog predlagača u organu za sprovođenje referenduma i na rok za ponovno raspisivanje referenduma, saopštila je vlada.

U predlogu vlade ukida se taksa za overu potpisa i omogućava se da predstavnici ovlašćenih predlagača bude deo organa za sprovođenje referenduma.

Jedan od zahteva protesta bio je da se građanima, inicijatorima referenduma, omogući da budu članovi biračkih odbora.

Takođe, kako se dodaje u saopštenju, prema predlogu neće biti moguće raspisati referendum o istom pitanju u roku kraćem od četiri godine kao i da Skupština Srbije u roku od četiri godine neće moći da donese odluku drugačiju od one koja je potvrđena na referendumu.

Ove odluke vlade usledile su samo nekoliko dana pošto su zakoni usvojeni u Skupštini Srbije.

Ovo nije prvi put da predsednik Srbije vrati zakone parlamentu, što po Ustavu ima pravo.


Pogledajte video: Kako su počeli protesti u Srbiji

Srbija, protesti i Rio Tinto: Blokada autoputeva i mostova – uz incidente, palice i bagere
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari