U poštanskim sandučićima stanovnika 12 opština u Srbiji se, pored glasačkih listića za parlamentarne i predsedničke izbore, našao i poziv za izlazak na lokalne izbore.

Ovi izbori, koje je kao i predsedničke raspisao predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić, održavaju se kad i parlamentarni i izbor za predsednika države – 3. aprila.

Birači glasaju za jednu od predloženih lista kandidata za odbornike lokalne skupštine, a tek izabrani odbornici biraće predsednike opština.

Liste su sastavljale političke stranke, koalicije, ali i grupe građana.

„Bilo bi logično da građani koji žive na lokalu znaju komšije i mogu da odluče ko će ih predstavljati, a ne da umesto njih odlučuju centri političkih partija u Beogradu“, kaže Dušan Vučićević, docent na Fakultetu političkih nauka za BBC na srpskom.

Istog dana, glasaće se za odbornike u Beogradu i Boru, kao i u više opština širom Srbije.

Biraju se predstavnici u Aranđelovcu, Smederevskoj Palanci, Lučanima, Medveđi, Knjaževcu, Bajinoj Bašti, Doljevcu, Kuli, Kladovu, Majdanpeku i Sečnju.

Bor

Na listi opština u kojima se 3. aprila bira lokalna vlast, uz Beograd stoji još jedan grad – Bor.

Lider SNS-a Aleksandar Vučić obećao je u ovoj opštini nove investitore i „sigurnu budućnost“.

„Da rešimo problem nezaposlenosti, posebno za žene, da dođe druga, treća plata u kuću“, poručio je Vučić u sportskom centru „Bor“.

Obećanja su se mogla čuti i u redovima opozicionih lista koje učestvuju na ovim izborima.

Nosilac liste Udružene opozicije Bor Dragan Marković rekao je da će 3. aprila u tom gradu „doći kraj vladavini ekipe koja duže od 10 godina truje i laže građane.“

„Zaustavićemo trovanje i nećemo dozvoliti da se istočna Srbija zatruje cijanidom i neće biti čistih reka i potoka, a naša deca će bežati u potrazi za poslom“, rekao je Marković na mitingu te lokalne koalicije u Boru.

Stranka koju predvodi Aleksandar Vučić i u ovoj opštini zauzima prvo mesto na glasačkom listiću.

Borani imaju malo veći izbor, jer se za 35 odborničkih mesta nadmeće 11 stranaka i koalicija: Socijalistička partija Srbije, „Dveri – POKS – Patriotski blok za obnovu Kraljevine Srbije“, lista Ujedinjene opozicije Bora, „Marinika Tepić – Za pobedu Bora, Vlaška stranka „Most“, Suverenisti, Jedinstvena Srbija, „Mladi u Bor(bi) za opstanak Bora i okolnih sela! – Vladimir Stojičević“.

Deseto mesto na glasačkom listiću pripalo je izbornoj listi Grupe građana „Borci za Bor“, a izbornu ponudu zatvara lista Srpske radikalne stranke.

Medveđa

Na 89 kilometara od Merošine, mesta odakle je Aleksandar Vučić, predsednik Srpske napredne stranke krenuo u predizbornu kampanju, nalazi se opština Medveđa.

Pravo na predstojećim izborima ima 6,178 birača, a za 25 odborničkih mandata, nadmeće se sedam izbornih lista.

Na vrhu glasačkog listića je Srpska napredna stranka, koja je na prethodnim izborima u koaliciji sa Socijalističkom partijom Srbije osvojila ubedljivu većinu i na taj način obezbedila 18 odborničkih mesta u lokalnom parlamentu.

Za stolicu u lokalnom parlamentu bore se i Socijalistička partija Srbije, lista Grupe građana „Za razvoj Medveđe“, Srpska radikalna stranka, Grupa građana „Medveđa ima bolje – Pavle Drašković“, manjinska lista čiji je podnosilac Demokratska partija.

Izbornu ponudu zaključuje manjinska lista Partije za demokratsko delovanje.

Na redovne lokalne izbore, stanovnici ove južne opštine trebalo je da izađu tek sledeće godine, ali je kraj prošle godine obeležila ostavka predsednika, zbog čega su raspisani zajedno sa parlamentarnim i predsedničkim.

Razlog je, kako je tada prvi čovek opštine saopštio, „ušteda novca iz budžeta“.

Doljevac

Po ugledu na kolegu iz Medveđe, predsednik ove južne opštine je takođe napustio funkciju navodeći sličan razlog, te su i u Doljevcu lokalni izbori – vanredni.

Politička ponuda je skromnija.

Četiri opcije se bore za 37 odborničkih mesta: „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“, „Jedinstvena Srbija – Dragan Marković Palma – Domaćinski“, „Ivica Dačić – Premijer Srbije“ i „Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka“.

Goran Ljubić, Međarac, kako ga nazivaju meštani, predvodi Srpsku naprednu stranku, a za dnevni list Danas izjavio je da u Doljevcu ima opozicije kao i da „prvi put čuje da je neko od njegovih političkih neistomišljenika u strahu.“

„Da li neko može da zaplaši ili kontroliše više od 18.000 ljudi?

„Pa, na poslednjim lokalnim izborima dobio sam 85,2 odsto glasova, ne zbog straha, nego zbog svega što smo uradili“, rekao je ovaj funkcioner koji 18 godina sedi u opštinskoj fotelji.

Sa tim se nije saglasan predstavnik doljevačke Stranke slobode i pravde koja na parlamentarnim izborima učestvuje kao deo koalicije Ujedinjeni za Srbiju – Zoran Momirović.

On za isti list ističe da je „deset puta teže biti opozicija u malim sredinama nego u većim.“

„Kod nas se sve radi na lično. Naslonjeni smo jedni na druge“, kaže ovaj političar.

Lučani

Ova opština u Zapadnoj Srbiji ostala je upamćena po izbornom ciklusu iz 2018. godine.

Taj decembarski izborni dan u Lučanima obeležilo je 200 vozila iz više od trideset gradova kako obilaze biračka mesta i dovoze birače na glasanje.

Među njima su bila i službena vozila javnih preduzeća, kao i gradskih i opštinskih uprava u Srbija, zapisala je tada posmatračka organizacija CRTA.

Srpska napredna stranka je na ovom glasačkom listiću na vrhu.

Meštani Lučana moći će da glasaju i za listu Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije, Pokret za obnovu Kraljevine Srbije (POKS), Grupu građana „Jedan tim“, dok se Srpska radikalna stranka nalazi na petom mestu.

Ove političke opcije bore se za 35 odborničkih mesta.


Saznajte kako se glasa iz inostranstva:

Srbija i politika: Glasanje u inostranstvu – sve što treba da znate
The British Broadcasting Corporation

Sevojno

Nešto zapadnije nalazi se opština Sevojno, čiji će stanovnici izaći na treće redovno glasanje za opštinski parlament.

Prvi lokalni izbori održani su 2013, a pre četiri godine pobedila je Srpska napredna stranka koja je osvojila 10 odborničkih mandata.

Ona se zajedno sa kandidatima Socijalističke partije Srbije i Partije ujedinjenih penzionera Srbije nalazi pod rednim broj jedan.

Nešto manje od šest hiljada birača pored ove liste glas moći će da daju nekoj od ostalih lista – „Milan Stamatović – Zdravo da pobedi Avram Ilić“, Srpska radikalna stranka, „Ujedinjeni za Sevojno – Bogosav Mihailović“,

Na mestu broj pet su Zavetnici, dok izbornu ponudu zaključuje lista „Jedinstvena Srbija – Dragan Marković Palma – Domaćinski za Sevojno“.

Aranđelovac

Građani opštine Aranđelovac posle četiri godine izlaze na biračka mesta.

Za 41 odborničko mesto nadmeće se sedam izbornih lista.

Srpska napredna stranka je i na ovom lokalnom glasačkom listiću broj jedan, a predvodi je Bojan Radović, koji je na čelu opštine puna dva mandata.

U ovoj šumadijskoj opštini, za mesto u lokalnom parlamentu bore se i Zavetnici, koalicija Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije, Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS), Koalicija sa narodom, Ujedinjeni Aranđelovac, dok izbornu ponudu zatvaraju Suverenisti.

Kula

Po ugledu na kolege iz Srpske napredne stranke sa juga, predsednik ove opštine Damjan Miljanović podneo je ostavku.

Tako će Kuljani peti put vanredno birati odbornike za lokalni parlament, a ove godine im je na izbornom meniju sedam izbornih lista.

Lista Srpske napredne stranku „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“ i ovde je na prvom mestu, a slede je Socijalistička partija Srbije, „Zajednica Srba“, Dosta je bilo, Narodna stranka i Ruska stranka.

Za lokalni parlament bori se i grupa građana „Kritična masa – za pobedu“.

Na pretposlednjem mestu je Srpska radikalna stranka, dok lista Grupe građana „Kuljani i naš grad – Ujedinjeni za pobedu Kule“ zaokružuje ovu izbornu ponudu.

glasanje

Vladimir ZivojinovicBBC

Majdanpek

Vanredno će na birališta izaći i stanovnici opštine Majdanpek, jer je i predsednik ove opštine podneo ostavku.

Kako je naveo, želeo je da građani Majdanpeka „ove godine izađu samo jednom na izbore“.

Na prošlim izborima pobedila je Srpska napredna stranka, a cenzus su prešli još i Dveri i koalicija oko socijalista i Jedinstvene Srbije.

Na izborni proces nije uložen nijedan prigovor.

„Nije realno nigde u svetu, pa ni u Srbiji da izbori prođu bez ijedne nepravilnosti“, napomenuo je Bojan Klačar iz CeSID-a.

Kako je Klačar tada rekao „u Majdanpeku je bilo izuzetna dominantna vladajuća koalicija i gotovo nepostojeća opozicija“.

I u ovoj opštini sedam lista se nadmeće za odborničke mandate.

Naprednjaci su i ovde pod rednim brojem jedan, a za mesto u lokalnom parlamentu nadmeću se i Socijalistička partija Srbije, lista Grupe građana „Može i drugačije“, Srpski pokret Dveri, Srpska radikalna stranka, lista koalicije NADA, dok izbornu ponudu zaključuje manjinska lista Grupe građana „Ne dam!“.

Sečanj

U ovoj opštini, za 23 odbornička mesta nadmeće se četiri stranke i koalicije.

Pored Srpske napredne stranke, koja je prva na listi, tu su i socijalisti u koaliciji sa Jedinstvenom Srbijom.

Na drugoj polovini glasačkog listića nalazi se lista „Vukašin Baćina – Za bolju opštinu Sečanj“, čiji je nosilac početkom marta bio u pritvoru zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo davanje mita, piše N1.

Listić zaključuje Srpska radikalna stranka.

Ova vojvođanska opština bila je u žiži javnosti kada su u maju prošle godine na izborima za Savete mesnih zajednica nezavisni kandidati pobedili, a onda pristupili Stranci slobode i pravde.

Žena ubacuje glasački listić u kutiju na parlamentarnim izborima 2020. godine

BBC/ Vladimir Zivojinovic
Izlaznost na izborima u Srbiji nije premašila 60 odsto od 2008. godine

Smederevska Palanka

U ovoj opštini, sedam izbornih lista se takmiči za 49 odborničkih mesta.

Redosled lista liči na one u drugim opštinama.

Pored vladajuće partije naprednjaka, koji je pod rednim brojem jedan, tu su socijalisti u koaliciji sa Jedinstvom Srbijom.

Na listi su i „Narodna stranka, Pokret slobodnih građana – Ujedinjeni za Palanku“, Radikali, „Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Palanke“, „Narodni front – Most – Dušica Savić“, a na poslednjem mestu našla se lista „Zdrava Srbija – Zdrava Palanka Milan Stamatović“.

Kladovo

Kladovčani takođe izlaze na vanredno glasanje, jer je i prvi čovek ove opštine podneo ostavku krajem decembra prošle godine.

Za 28 odborničkih mandata u opštini koja leži na desnoj obali Dunava bori se pet izbornih lista: „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“, lista Socijalističke partije Srbije, Vlaška narodna stranka, Grupa građana „Pokret za Kladovo dr Borislav Petrović“.

Srpska radikalna stranka je i u ovoj izbornoj ponudi na poslednjem mestu.

Bajina Bašta

Predsednica ove opštine Vesna Đurić je, poput nekoliko njenih stranačkih kolega širom Srbije, podnela ostavku na tu funkciju tako da su građani Bajine Bašte, pored parlamentarnih i predsedničkih glasačkih listića, u sandučetu dobili i poziv za vanredne lokalne izbore.

Ova opština ima 45 mesta u lokalnom parlamentu.

Pred biračima je devet odborničkih lista – „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“ , „Ivica Dačić – Premijer Srbije“, Srpski pokret Dveri – Srcem za Bajinu Baštu, Mihailo Marković – Ajmo Ljudi – Socijaldemokratska stranka, Uroš Đokić – Ujedinjeni za pobedu Bajine Bašte, Milan Stamatović – Zdravo da pobedi Zoran Jugović, Savez 90/Zelenih Srbije, Dr Miloš Jovanović – Nada za Bajinu Baštu i GG Jasno i glasno za Bajinu baštu – Vladislav Biljić.

Na prethodnim izborima, koje je opozicija bojkotovala, vladajuća stranka dobila je više od 60 odsto glasova.


Možda će vas zanimati i ovaj video

Izbori 2020: Kratka istorija višestranačja u Srbiji
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari