Sistem za hitno obaveštavanje javnosti prvi put je aktiviran u Srbiji, kada je nestala dvogodišnja devojčica Danka Ilić u okolini Bora 26. marta – poruke su stigle mobilne telefone, apel je podeljen u medijima, ali u prva dva dana nije urodio plodom.

Potraga policajaca i spasilaca na terenu, u koju su bili uključeni i dronovi i helikopteri, prekinuta je posle 27 sati, jer je utvrđeno da dete nije u prigradskom naselju Banjsko Polje gde je nestanak prijavljen.

Sistem Pronađi me nastao je po uzoru na Amber alert, američki sistem za pronalaženje dece, koji postoji od 1996. godine, a slični sistemi uvedeni su u mnogim zemljama, i prema statistici efikasni su i u 90 odsto slučajeva.

U poslednje dve godine, u Srbiji je raspisano skoro 3.889 potraga za nestalom decom, od čega je 3.859 obustavljeno zato što se nije radilo o krivičnom delu.

„Ako ovaj sistem pomogne da samo jedno dete bude pronađeno, sav angažman države i pare su se isplatile mnogostruko“, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, koji je zvanično pustio u rad novi sistem.

Fondacija Tijana Jurić apelovala je na uvođenje ovakvog sistema od 2015. godine.

„Sa ponosom ističem da je ovo prvi ovakav sistem u regionu“, rekao je Igor Jurić, direktor Fondacije, koja nosi naziv po njegovoj otetoj i ubijenoj ćerki Tijani.

Devojčica je nestala 2014, kada je imala nepunih 15 godina, a njeno telo pronađeno je 12 dana kasnije.

Prema podacima ove Fondacije, u Srbiji se godišnje prijavi nestanak između 1.300 i 1.500 dece.

Ali nije u svim slučajevima reč o otmici, već su uzroci nestanaka različiti, pa se u većini slučajeva dešava da dete samoinicijativno pobegne od kuće ili ustanove u kojoj boravi.

Na uspostavljanju sistema sarađuju Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo informacija i telekomunikacija i Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Kristofer Hil, američki ambasador u Srbiji, rekao je za platformu Pronađi me da je reč o programu koji funkcioniše „samo kada su svi ujedinjeni i rade zajedno“.

poruka

BBC na srpskom

Kako će funkcionisati ovaj sistem u Srbiji?

Nestanak maloletnika prijavljuju roditelji ili staratelji, a odluku o aktiviranju sistema donosi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Sistem neće biti aktiviran za svako dete čiji je nestanak prijavljen, već samo kada postoji sumnja da je žrtva krivičnog dela.

Neće biti aktiviran ni ako se proceni da objavljivanje informacija o detetu može da ugrozi sigurnost deteta i omete rad policije, naglasio je ministar policije Bratislav Gašić na predstavljanju sistema.

Obavezno će biti aktiviran u slučajevima nestanka dece do sedam godina, kao i dece sa smetnjama u razvoju do 18 godina.

U slučaju aktiviranja sistema o nestanku maloletnog deteta, građani će biti obavešteni SMS porukom, prekidom televizijskih i radio emisija, obaveštenjima na auto-putevima, aerodromskim, autobuskim i železničkim stanicama.

Ukoliko imaju informacije o detetu, građani mogu da ih dojave policiji na broj 192.

  • Obaveze medija

Kada se sistem aktivira, mediji su u obavezi da prekinu televizijske i radio emisije, kako bi preneli saopštenje policije.

U prvih 24 sata od aktivacije, u obavezi su da isto saopštenje emituju na svakih pola sata, a potom svakog sata u narednih 48 sati.

Posle pronalaženja deteta, ali i ako ono ne bude pronađeno za 48 sati, mediji su u obavezi da obrišu sve informacije o detetu koje su do tada emitovali, kažu iz MUP.


Šta je Amber alert?

model

Gareth Fuller/PA Wire

Iako policija angažuje sva raspoloživa sredstva, postoje i drugi načini kojima čitava zajednica može da se uključi u pretragu.

Jedan od njih je sistem Amber alert.

U zemljama u kojima funkcioniše, sistem upozoravanja – alarmiranja – javnosti pokreće se kada postoji realna procena da je nestalo dete u životnoj opasnosti.

Informacije o nestanku deteta se preko ovog sistema hitno i istovremeno plasiraju kroz što više kanala komunikacije – na televiziji, radiju, društvenim mrežama, bilbordima, posterima – kako bi celokupna javnost u vrlo kratkom roku bila obaveštena o nestanku deteta.

Objavljuju se podaci o nestalom detetu, kada i gde je poslednji put viđeno, kako je obučeno i kome se obratiti u slučaju da neko zapazi i prepoznaje dete.

Ovaj sistem je nastao u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine.

Nazvan je po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa koja je oteta i ubijena.

Oko 95 odsto Amber alert slučajeva se reši u roku od 72 sata, rekao je ranije Robert Hover iz Nacionalnog centra za nestalu i eksploatisanu decu (National Center for Missing & Exploited Children).

Kada je o Evropi reč, postoji mreža u kojoj su Belgija, Bugarska, Kipar, Češka, Francuska, Nemačka, Grčka, Irska, Italija, Velika Britanija, Švajcarska, Slovačka, Rumunija, Portugal, Poljska, Holandija, Malta, Luksemburg i Litvanija.

U svakoj zemlji postoje pravila kada se sistem aktivira, kao i ko i kako može da pomogne policiji u potrazi.


Pogledajte video: Vodič za roditelje, bake i deke – kako da deca bezbedno koriste internet

Internet, deca i bezbednost: Vodič za roditelje, bake i deke
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Srbija: Pronađi me - počeo da radi sistem za hitno obaveštavanje o nestaloj deci 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari