Bojko Borisov

EPA
Bojko Borisov

Preliminarni rezultati parlamentarnih izbora u Bugarskoj pokazuju da je konzervativna stranka GERB bivšeg premijera Bojka Borisova osvojila najviše glasova, ali analitičari ukazuju da je malo verovatno da će to izvesti zemlju iz perioda najgore političke nestabilnosti od pada komunizma.

Prema projekacijama i izlaznim anketama na izborima održanim u nedelju, GERB je osvojio između 23 i 25 odsto glasova.

Ovo su četvrti parlamentarni izbori u Bugarskoj u poslednjih 18 meseci, a GERB je u kampanji obećao da će vratiti stabilnost u zemlju koju je pogodila inflacija i posledice ekonomske krize izazvane ruskom invazijom na Ukrajinu.

Ipak, 63-godišnji politički veteran Borisov, koji je do sada u tri navrata bio premijer, suočiće se sa teškim zadatkom pronalaženja koalicionog partnera za novu vladu, navodi agencija Rojters.

Drugo mesto iza GERB-a sa 19 do 20 odsto glasova osvojila je stranka centra Nastavljamo promenu koju predvodi doskorašnji premijer Kiril Petkov.

Dok je na prethodnim izborima u novembru 2021. većina stranaka kao prioritet navodila borbu protiv korupcije, ove godine su politički takmaci bili usredsređeni na ekonomske probleme stanovništva.

Bugarska, najsiromašnija država Evropske unije, bori se se godišnjom stopom inflacije od skoro 20 odsto.

Izbore u nedelju obeležio je i manjak političkog entuzijazma, a do 16 sati glasalo je samo 25 odsto birača.

‘Manje zlo’

Balkanska država muku muči sa političkom nestabilnošću od početk prošle godine kada je GERB izgubio vlast posle masovnih protesta protiv korupcije.

Kiril Petkov, rival Bojka Borisova, apelovao je na birače da dozvole njegovoj vladi da nastavi borbu protiv korupcije.

Ovaj biznismen koji je diplomirao na američkom Harvardu, na velika vrata je 2021. Zakoračio na bugarsku političku scenu, ali je njegova vlada trajala samo sedam meseci pre nego što joj je u skupštini izglasano nepoverenje.

„Situacija je ista kao i posle prošlih izbora, a možda čak i komplikovanija“, kazao je Danijel Smilov iz Centra za liberlane strategije u izjavi za televiziju BTV.

„Koalicije koje su bile moguće prošli put, sada više nisu“, dodao je on aludirajući na razlaz Petkova sa nekadašnjim saveznicima.

Njegova vlada je podigla penzije u prethodnom periodu, Petkov je rekao i da mu je cilj povećanje prosečne plate u Bugarskoj koja sada iznosi oko 870 evra.

On je u nedelju priznao poraz na izborima, rekavši da su „birači dali GERB-u mandat da formira vladu“.

Petkov je ponovio obećanje da neće ulaziti u koaliciju sa strankom Bojka Borisova i istakao da će postavljati pitanje za svaki potrošeni lev.

Borisov se birači predstavio kao „političar sa najviše iskustva“, a stalno je isticao važnost članstva u EU i NATO.

„Potreban nam je iskusan čovek u ovim teškim vremenima“, rekao je za Rojters 62-godišnji Bogomil Gruev iz Sofije posle glasanja.

„Možemo Bojku da zamerimo neke stvari, ali on je manje zlo“.

Rada Minčeva, 47-godišnja medicinska sestra, pohvalila je sposobnost Borisova da manevriše između zapadnih i ruskih interesa.

„Nama je rat veoma blizu, bolje da nikoga ne provociramo“, navela je ona.

Izolovani Borisov

Borisov je rekao da je otvoren za razgovore sa svima o formiranju vlade zbog stabilnosti usred rata u Ukrajini i straha ljudi od rasta inflacije.

„Za nas je važno da prevlada razum“, rekao je on ranije u nedelju.

„Verujte mi, trenutno sam najdobronamernija i najotvorenija osoba prema svim stranama.

Međutim, analitičar Novog bugarskog univerziteta Antoni Todorov bio je skeptičan u pogledu šansi da GERB bude u poziciji da formira stabilnu koaliciju.

„Ne verujem da bi GERB, koji je veoma izolovan, mogao da se vrati na vlast“, rekao je Todorov.

Dugotrajna politička nestabilnost ostavila je Bugarsku da se bori sa reformama i ometa privredni rast.

Opcije Borisova za koalicione partnere izgleda da su ograničene na partiju turske manjine, za koju se predviđa da je osvojila oko 15 odsto glasova, i dve proruske stranke.

Predviđa se da će te dve stranke, Preporod i Bugarski napredak, osvojiti ukupno oko 15 odsto glasova.

Iako je članica EU i NATO, Bugarska ima jake istorijske, kulturne i privredne veze sa Rusijom.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari