Saleh el Šehri

EPA-EFE/REX/Shutterstock
Saleh el Šehri (desno) proslavlja izjednačujući pogodat protiv Argentine

Kada je jedan od najboljih igrača sveta Lionel Mesi u utorak, na utakmici prvog kola C grupe Svetkog prvenstva u Kataru golom sa bele tačke zatresao mrežu rivala, mnogi su pomislili da je u najavi još jedna rutinska pobeda Argentine.

Usledio je hladan tuš za dvostruke šampione sveta i jednog od favorita turnira, kada je potcenjena ekipa Saudijske Arabije početkom drugog poluvremena izjednačila, a onda i povela.

Golovi Saleha el Šehrija i Salema el Davsarija bacili su u trans njihove mnogobrojne navijače, a Zelene sokolove – kako glasi nadimak njihove reprezentacije, doveli do izuzetno važna tri boda.

„Pobediti Argentinu je veliki podstrek za njih i motivacija da prođu grupnu fazu što bi značilo stvarno ogroman uspeh i veliko iznenađenje“, govori Milovan Rajevac, nekadašnji fudbaler i sadašnji trener, za BBC na srpskom.

Bivši selektor nekoliko afričkih i azijskih zemalja kaže da je recept ovog početnog uspeha Saudijaca „pobednički mentalitet i pravi trener“ – njegov prijatelj i kolega Erve Renar iz Francuske.

Temperamenti Francuz je na poluvremenu utakmice sa Argentinom održao energičan i bučan govor igračima koji se naposletku isplatio jer je, po svemu sudeći, okuražio njegove izabranike da pruže maksimum na terenu u nastavku meča.

Zasluženu pobedu Rajevac, koji je 2010. i početkom 2011. godine vodio saudijski tim Al Ahlli, pripisuje i „strpljivoj igri na rezultat i dobrom fazom odbrane“, što potvrđuje i 10 uspešnih ofsajd zamki u koje su Argentinci upali.

Reprezentaciji Saudijske Arabije ovo je šesti Mundijal i samo su jednom, na debiju u Americi 1994, prošli grupnu fazu.

Na Fifinoj rang listi nalaze se na 51. mestu, dok je od timova sa Svetskog prvenstva u Kataru niže plasirana jedino reprezentacija Gane.

Saudijsko prvenstvo iz oka srpskog trenera i igrača

Svi fudbaleri reprezentacije Saudijske Arabije na Mundijalu u Kataru dolaze iz domaćeg prvenstva.

„Njihova liga je ponajbolja u arapskom svetu sa dosta publike i žara – kvalitetna liga i igrači“, ističe Rajevac.

U startnoj postavi Zelenih sokolova na meču protiv Argentine našlo se čak devetorica igrača iz redova Al Hilala, aktuelnog šampiona Saudijske Arabije i Azije.

Klub iz glavnog grada Rijada rekorder je po broju osvojenih titula u zemlji – 18, kao i u Azijskoj ligi šampiona gde dizali pehar četiri puta.

Na megdan nekim od njih prošle sezone izlazio je i srpski fudbaler Luka Stojanović, član saudijskog tima Al-Hazem, koji sada igra u njihovoj drugoj ligi.

Na Arabijsko poluostrvo stigao je iz Sjedinjenih Američkih Država i njihovog prvoligaša Čikago Fajra.

„Privuklo me što sam video da dolaze igrači u najboljim godinama, kao i ozbiljni finansijski uslovi.

„I mislim da nisam pogrešio što sam prihvatio jer će se liga razvijati u budućnosti i želeće još veća imena i bolje igrače“, govori Stojanović za BBC na srpskom.

Kaže da su uslovi u Saudijskoj Arabiji „izvanredni“, počevši od stadiona i infrastrukture, do trening centara.

Veliki novac se ulaže u saudijski fudbal, što je i jedan od razloga zašto raste kvalitet ove igre u zemlji, ali i „domaćih i stranih igrača koji su tu“, smatra Stojanović.

Saudijci se ne libe da odreše kesu i pri dovođenju stranih igrača, pa je tako Mateus Pereira iz engleskog premijerligaša Vest Bromvič Alibiona za više od 18 miliona evra prešao u ekipu Al Hilal.

Rekord bi posle Mundijala u Kataru mogao da probije Kristijano Ronaldo koji je pre nekoliko dana sporazumno prekinuo saradnju sa Mančester Junajtedom.

On je voljan da razgovara o ponudi Al Nasra iz Rijada od 225 miliona evra za trogodišnji ugovor, dok je navodno prošlog leta odbio 350 miliona istog kluba.

Stojanović smatra da „u finansijskom smislu“ saudijskoj ligi može da parira svega nekoliko evropskih, a uz to je i kvalitet samog fudbala i igrača „izuzetno visok“.

„Veoma se trude da prate savremeni trend, čak i dosta mladih ide na usavršavanje po Španiji, Engleskoj i drugim zemljama“, objašnjava srpski fudbaler.

Ipak, većina se, kaže, vraća u domovinu gde „uzimaju startne pozicije u dobrim klubovima, razvijaju se u pravom smeru i uživaju kao idoli mlađih generacija“.

Luka Stojanović

Rich Graessle/Icon Sportswire via Getty Images
Luka Stojanović je pre Saudijske Arabije igrao u Americi za Čikago Fajr

Par crtica o reprezentaciji

U ovoj apsolutističkoj islamskoj monarhiji bogatoj naftom, sa konzervativnim i rigoroznim zakonima , na čijem čelu je kralj Salman ibn Abdulaziz – fudbal nema dugu tradiciju.

Njihov fudbalski savez osnovan je tek 1956, a iste godine se zemlja priključila Fifi.

Prvu međunarodnu utakmicu odigrali su sa Libanom 1957. Bilo je nerešeno – 1:1.

Azijskoj fudbalskoj federaciji Saudijska Arabija se pridružila 1974.

Godine 1994. debitovali su na Mundijalu u SAD, kada su prošli grupnu fazu sa dve pobede i ispali u šesnaestini finala od Švedske sa 3:1.

Učestvovali su i na Svetskim prvenstvima u Francuskoj 1998, zatim u Japanu i Južnoj Koreji četiri godine kasnije, kao i u Nemačkoj 2002.

Treću mundijalsku pobedu ostvarili su tek u Rusiji 2018. protiv Egipta, rezultatom 2:1.

Daleko više uspeha imali su na prvenstvima Azije gde su debitovali 1984. i već na prvom pojavljivanju postali šampioni kontinenta u Singapuru.

Titulu su odbranili četiri godine kasnije u Kataru, dok su poslednji put zlatne medalje na Azijskom prvenstvu u fudbalu oko vrata okačili 1996. u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Saudijska Arabija

Reuters
Proslava vodećeg gola za Saudijsku Arabiju protiv Argentine

‘Fudbal je broj jedan’

Retki su fudbalski klubovi u Saudijskoj Arabiji koje ne vode stranci, što je još jedan od razloga uspeha ovog sporta u zemlji.

Među njima su i mnogi treneri iz Srbije koji su se okušali u tom poslu.

Tako je Milovan Rajevac posle petog mesta sa Ganom na Mundijalu u Južnoj Africi, septembra 2010. preuzeo prvoligaša iz saudijskog grada Džede.

„Meni su nuđeni i drugi klubovi tamo posle Svetskog prvenstva, ali sam se odlučio za Al Ahli jer je bio mlad i dobar tim“, priseća se srpski trener.

Kaže da je klub krenuo da beleži dobre rezultate i pobede, ali je u „jeku uspeha“ morao da napusti tim početkom 2011.

„To je sasvim drugačiji posao od selektorskog i zato sam se posle opredelio za reprezentaciju Katara jer sam i pre toga tamo radio sa Borom Milutinovićem u klubu Al Sad“, navodi Rajevac.

Dok je vodio Al Ahli seća se da su utakmice na stadionima praćene sa „više žara i želje“.

Publika je, kaže, bila „naročito euforična i nestrpljiva“.

„Slave vas kad pobedite, nervozni su kad izgubite“, objašnjava Rajevac kroz osmeh.

Serbian coach Milovan Rajevac

Getty Images
Milan Rajevac je vodio reprezentacije Gane, Alžira, Katara i Tajlanda

Luka Stojanović, fudbaler saudijskog Al Hazema i nekadašnji igrač Čukaričkog, takođe je prisustvovao ovakvim utakmicama sa više desetina hiljada ljudi na stadionu.

„Fudbal je broj jedan u Saudijskoj Arabiji“, zaključuje on.

Pored Milovana Rajevca, saudijske klubove su trenirali još i srpski stručnjaci Slavoljub Muslin, Ljubiša Tumbaković, Nenad Lalatović i drugi.

Od srpskih trenera Vuk Rašović trenutno vodi prvoligaša Al Faih, dok je Miodrag Ješić trener Al Šule koja se takmiči u drugom rangu.

Za Al Faih igraju i Vladimir Stojković – bivši reprezentativni golman Srbije koji je branio čak na tri Mundijala, i Milan Pavkov, nekadašnji fudbaler Crvene zvezde.

Od srpskih igrača u prvoj ligi boje kluba Abha brani Uroš Matić.

Od autsajdera do (moguće) senzacije

Da li će Saudijci ponoviti uspeh iz prvog kola ostaje da se vidi dok dodatni stimulansi pršte na sve strane.

Vrhovni monarh ove kraljevine – Salman ibn Abdulaziz dan posle trijumfa nad Argentinom proglasio je državni praznik, dok je navodno njegov sin, princ Muhamed bin Salman Al Saud, fudbalerima obećao po jedan automobil marke Rols Rojs.

Međutim, iako je euforija zapljusnula naciju, pa i same fudbalere, na putu do eliminacionog dela turnira reprezentaciji Saudijske Arabije stoje nezgodne ekipe Poljske i Meksika.

„Ukoliko budu mirniji i taktički odigraju kao protiv Argentine na 1:0, mislim da imaju velike šanse da prođu grupu.

„Posle toga ne bih mogao da projektujem“, zaključuje fudbaler Luka Stojanović.


„Pešačio sam 1.600 kilometara do Svetskog prvenstva u Kataru“
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari