Senegal celebrate

Getty Images

Fudbaleri Irana pobedili su reprezentaciju Velsa 2:0 u utakmici drugog kola B grupe Svetskog prvenstva i sačuvali šanse za plasman u nokaut fazu, kao i Senegal, koji je rezultatom 3:1 savladao slabašni Katar.

Međutim i ljubitelji fudbala u Kataru dobro će pamtiti 25. novembar 2022. godine – datum kada su njihovi fudbaleri postigli prvi gol na nekom Mundijalu u istoriji.

Senegalci su bili bolji rival tokom čitavog meča, koji su dobili rutinski, bez previše uzbuđenja.

Možda je baš zato toliko tenzije bilo na prethodnoj utakmici, između Velsa i Irana, koji je do pobede došao golovima u sudijskoj nadoknadi.

Irancima je ovo prva pobeda na šampionatu i ujedno premijerni trijumf protiv neke evropske selekcije na Mundijalima.

Ekvador i Holandija odigrali su nerešeno 1:1 u 2. kolu Grupe A, mada su Južnoamerikanci bili bliže pobedi.

U poslednjm kolu i Ekvadoru i Holandiji će biti dovoljan bod da odu u nokaut fazu.

U poslednjoj utakmici dana igraju Engleska i SAD.

Iran – Vels 2:0 (Grupa B)

Prednost je Iranu u 98. minutu prvo doneo Rozbeh Češmi, dok je u 101. precizan bio Ramin Rezejan.

Velšani su od 86. minuta igrali bez iskuljučenog golmana Vejna Henesija, koga je zamenio Deni Vord.

Za razliku od utakmice prvog kola protiv Engleske kada nisu pevali himnu u znak podrške ljudima koji već mesecima demonstriraju protiv vlasti u Iranu, ovaj put su to uradili.

Dok su fudbaleri pevali himnu uoči utakmice sa Velsom, navijači na tribinama su zviždali i negodovali.

Protesti u Iranu počeli su posle smrti Mahse Amini koja je u septembru umrla u pritvoru pošto ju je uhapsila policija za moral zbog kršenja pravila o nošenju hidžaba.

Iran before their World Cup game against Wales

EPA

Aktivisti za ljudska prva tvrde da je od početka protesta u Iranu ubijeno više od 400 demonstranata, a 16.800 je uhapšeno.

Predstavnici iranske vlasti demonstracije nazivaju neredima i tvrde da iza njih stoje neprijatelji države iz inostranstva.

Pre utakmice, napadača Mehdi Taremi rekao je da igrači ne osećaju kao da su pod pritiskom zbog toga što nisu pevali himnu uoči duela prvog kola.

„Došli smo ovde da igramo fudbal – ne samo mi, nego svi igrači koji su na Mundijalu u Kataru“, objasnio je Taremi.

„Ne mogu ništa da promeni, kao ni hiljade drugih poput mene“, naveo je on.

A female fan in the crowd for Wales v Iran holds up a football shirt with "Mahsa Amini - 22" printed on it

Holandija – Ekvador 1:1 (Grupa A)

Ekvador, Holandija

Friedemann Vogel/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Izjednačujući gol Ekvadora

Tokom prvog meča na Mundijalu protiv domaćina Katara, navijači Ekvadora skandirali su: „Hoćemo pivo, hoćemo pivo“, u znak protesta što je omiljeno alkoholno piće, odlukom organizatora zabranjeno na stadionima.

Posle utakmice sa Holandijom, imaju mnogo razloga da se počaste pivom, jer je njihov tim na korak od plasmana u nokaut fazu, a prema prikazanoj igri protiv blede Holandije mogli su već sada da se raduju drugoj rundi.

Meč je završen nerešeno, uz opravdano poništen gol Ekvadorcima u prvom poluvremenu zbog ofsajda.

Obe reprezentacije sada imaju po četiri boda iz dve utakmice, i u poslednjem kolu dovoljan im je i bod u mečevima protiv Katara (Holandija), odnosno Senegala (Ekvadora) da nastave takmičenje na Mundijalu.

Holandija je povela iz prve akcije, golom 23-godišnjeg napadača PSV-a iz Ajndoheva Kodija Gakpa u 6. minutu, a izjednačio je Ener Valensija u 49. iskoristivši slabu ofsajd zamku Holanđana.

Deset minuta kasnije, Holandija je imala mnogo sreće.

Defanzivac Holandije Virdžil van Dajk napravio je izvanredan blok kako bi odbio Enera Valensiju, ali je lopta došla do noge Gonzala Plata koji je uputio sjajan uidarac, golman Andriej Noper već bio savladan, ali ga je spasila prečka.

Koliko je Ekvador bio bolji svedoči i statistika: imao je 13 udaraca na gol, od toga tri u okvir, a Holandija samo dva.

Katar – Senegal 1:3 (Grupa A)

Katarani su možda postigli prvi gol u istoriji, ali su veoma blizu ispadanja sa turnira.

I pre turnira su važili za autsajdere njihove grupe, a posle dva poraza njihove šanse za prolaz dalje postoje samo u domenu teorije.

Ukoliko Holandija ne izgubi od Ekvadora, Kataranima će poslednji meč na turniru biti revijalni.

Senegal je poveo u 41. minutu, kada je strelac bio Dia, a prednost je povećao golom Đieđua u 48.

Katar je u 78. minutu smanjio na 2:1, ali je sve dileme oko pitanja pobednika rešio Dijeng, kada je nekoliko minuta kasnije vratio prednost od dva gola Senegalu.

Golman Senegala Mendi je prethodno par puta odlično reagovao i spasao gol.