DRAGAN ĐILAS: Kandidat Demokratske stranke za gradonačelnika i ministar bez portfelja zadužen za Nacionalni investicioni plan Dragan Đilas u razgovoru za Danas, govori u kom pravcu bi se nastavio razvoj Beograda, ukoliko bi nakon lokalnih izbora bio imenovan za gradonačelnika.
Kako rešiti problem svakodnevnih saobraćajnih gužvi?
Beograd raste mnogo brže nego što su mnogi prognozirali, pa se tako uvećava i broj vozila.

DRAGAN ĐILAS: Kandidat Demokratske stranke za gradonačelnika i ministar bez portfelja zadužen za Nacionalni investicioni plan Dragan Đilas u razgovoru za Danas, govori u kom pravcu bi se nastavio razvoj Beograda, ukoliko bi nakon lokalnih izbora bio imenovan za gradonačelnika.
Kako rešiti problem svakodnevnih saobraćajnih gužvi?
Beograd raste mnogo brže nego što su mnogi prognozirali, pa se tako uvećava i broj vozila. Zato su nam, uz mostove, potrebna i sistemska rešenja. Obnovljen je Stari Savski most, uspešno je završen tender za most na Savi čija gradnja će početi odmah, završavamo prvu etapu obilaznice, što će značiti i rasterećenje od kamiona. Izgradićemo pontonski most i tada početi rekonstrukciju Gazele. Renovira se i Pančevački most, a raspisaćemo tender i za još dva mosta – jedan na Savi i jedan na Dunavu. Uz nastavak rekonstrukcije i izgradnje saobraćajnica i početak izgradnje metroa, problem saobraćaja u velikoj meri će biti rešen. Na to ja mislim kad kažem evropski Beograd.
Kao gradonačelnik koja prva tri problema biste rešili u Beogradu?
Postoji nekoliko ključnih oblasti u kojima je neophodno da napravimo još veći napredak. To su: saobraćaj i infrastruktura – asfaltiranje, vodovod i kanalizacija; obdaništa, škole i bezbednost dece; zdravstvo i briga o starima; dalji razvoj i izgradnja grada, a time i zapošljavanje; poboljšanje ukupnog kvaliteta života.
Neke od tih stvari zahtevaju dosta vremena i novca, ali ima i stvari koje mogu da se urade odmah. Ne volim odlaganje onoga što može da se uradi, jer se pozivamo na ono što ne može odmah. To sam pokazao na primeru obnove škola i fiskulturnih sala, na asfaltiranju ulica u nekim opštinama poput Grocke, na rešavanju pitanja čije rešenje su građani inicirali peticijama …
Kako biste rešili problem urbanističkog haosa?
Demokratska vlast u Beogradu rešavala je problem urbanističkog haosa koji je nastao u vremenima onih vlasti koje su u svim oblastima našeg života unosili haos. Jedan od problema koji još nije rešen je divlja gradnja koja je trajala godinama, ali to je posledica nedostatka dobrog sistemskog rešenja na nivou cele Republike. Zato to treba da bude jedno od prvih pitanja kojim će se pozabaviti i buduća nova Vlada.
Da li biste kao gradonačelnik podržali ideju povećanja broja opština?
Svuda gde većina građana želi da neko područje bude opština, ja ću to podržati. To je demokratija i ako postoji jasno iskazana želja, rešićemo je. Ipak, treba biti svestan i da ako želite opštinu, mora da postoji i zgrada, i administracija, kao i da sve to dosta košta. Kaluđerica, leva obala Dunava i Železnik imaju realne izglede. Nelogično je da u Beogradu imate opštine od po 200.000 stanovnika, dok druge imaju po 50.000. Uz jasne kriterijume i uslove koje bi trebalo da ispunjavaju, i referendum na kome bi građani potvrdili da žele opštinu, to je sasvim izvodljivo.
S obzirom da je poslednjih godina česta pojava promena naziva ulica, da li biste se kao gradonačelnik založili za promenu naziva nekih ulica ili eventualno vratili naziv starim ulicama?
Menjati nazive da bi se obeležio period vaše vladavine, kako je to u beogradskoj savremenoj istoriji rađeno, je ružna praksa. Međutim, kako godine prolaze, neki nas ljudi zadužuju i najmanje što možemo da im se odužimo je da im damo ulicu. Zbog toga sam inicirao i drago mi je da su to Beograđani izgurali da prvi demokratski gradonačelnik Zoran Đinđić dobije jednu živu novobeogradsku ulicu koja najbolje odslikava i njegov temperament i ono za šta se borio.
Koga biste predložili za počasnog građanina ?
Naše mlade i uspešne sportiste, Milorada Čavića, Anu Ivanović, Novaka Đokovića, Jelenu Janković n Koje projekte dosadašnje gradske vlasti bi nastavili?
Nastavićemo sve projekte koji su dali dobre rezultate, a takvih je mnogo: od akcije „Popravimo zajedno“, preko promene namene određenih prostora i njihove adaptacije u vrtiće i dnevne boravke za decu i stare, preko akcije „Droga je nula- život je jedan“ i mnogih drugih. Ja ću insistirati na većem zajedničkom radu sa građanima, posebno onima koji pokazuju inicijativu – pa ćemo pokrenuti i akciju „Beograđani dinar, Beograd dva“, što znači da će Beograd duplo podržati svaki projekat za koji se založe i sami građani.
Kako bi građani mogli da kontrolišu vaš rad ?
Lako. Sve što radim, radim javno. Tako da će znati i šta sam obećao i šta je urađeno. Osim Skupštini grada, račune ću uvek polagati građanima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari