Beograd je jedina evropska metropola koja je tek delimično gasifikovana. Do sada je monopol na izgradnju i raspolaganje priključcima imala država, ali je na svu sreću, poslednji zakon regulisao ovu oblast, tako da sada i privatni preduzetnici mogu da se bave ovom delatnošću. Uvođenje gasa za domaćinstva u Srbiji još je na početku.

Beograd je jedina evropska metropola koja je tek delimično gasifikovana. Do sada je monopol na izgradnju i raspolaganje priključcima imala država, ali je na svu sreću, poslednji zakon regulisao ovu oblast, tako da sada i privatni preduzetnici mogu da se bave ovom delatnošću. Uvođenje gasa za domaćinstva u Srbiji još je na početku. Iako je ovaj energent najekonomičniji, naši građani su među retkim Evropljanima koji se i dalje greju na skupu struju. Prelaskom na gas, prosečna porodica bi mogla da uštedi 30 do 40 odsto sredstava koja sada izdvaja za plaćanje grejanja.
Posebno izostavljeni iz priče o priključenju na najjeftiniji energent su građani koji žive van Beograda. U prethodnim godinama, „Srbijagas“ je sprovodila mrežu do Smedereva i ostalih gradova, ali su se uglavnom koncentrisali na velike potrošače, kao što su fabrike.
Iz „Stankomgasa“ poručuju da oni žele da rade na izgradnji mreže i priključivanju domaćinstva i male privrede. Oni napominju da, posle Čukarice, gde su do sada najviše radili, žele da pređu na ostale gradske opštine, a u planu im je i rad na teritoriji cele Srbije. Do sada su u ovaj projekat uložili 12 miliona evra.
Ukoliko se neko domaćinstvo odluči za priključak preko „Stankomgasa“, iz porodičnog budžeta moraće da izdvoji 1.180 evra, a ako stanuje na periferiji, 20 evra više, plus PDV, kao i 10 evra po metru udaljenosti kuće od priključnog centra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari