Ideja bila da se Pobednik postavi na Terazijama 1Foto: Ljiljana Bukvić

Jedan od današnjih simbola glavnog grada svakako jeste spomenik Pobedniku postavljen na Kalemegdanu. Spomenik je projektovao vajar Ivan Meštrović još 1912. povodom Prvog balkanskog rata, a na poziv Beogradske opštine.

Prvobitna ideja bila je da se spomenik u okviru fontane postavi na Terazijama sa temom Oslobođenje Srbije od Turaka, ali se nakon završetka Prvog svetskog rata odustalo od izvođenja ovog projekta. Ovaj projekat podrazumevao je fontanu, iz čijeg bi se bazena sa vodom izdizao Pobednik, odnosno Vesnik pobede kako se se prvobitno zvao. Zamišljeno je da se Pobednik nalazi na vrhu petostepenog stuba, koji simbolizuje pet vekova ropstva pod turskom vlašću.

Figura Pobednika izlivena je u bronzi, dok je ukupna visina spomenika oko 14 metara. Izrađen je i obliku nagog ratnika koji u levoj ruci drži sokola, a u desnoj mač. Kasnije, povodom desetogodišnjice proboja Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu, odlučeno je da se spomenik Pobedniku ipak postavi na Terazijama. Međutim, činjenica da spomenik predstavlja nagog muškarca dovela je do velike polemike u javnosti. Mnogi su se, a naročito žene, usprotivili postavljanju ovog spomenika u centar grada zbog narušavanja morala. Zamerano je i to što je Pobednik više sportski nego ratnički, kao i da treba da ima šajkaču na glavi i opanke na nogama. Tako je gradska vlast rešila ipak da on bude postavljen na Kalemegdanu, kako je i učinjeno 7. oktobra 1928. Pobednik je okrenut tako da gleda ka inostranstvu, a danas se sa te strane nalazi Novi Beograd.

Spomenik Pobedniku otkriven je prilikom svečanog otvaranja parka, odnosno nove terase, u Gornjem gradu Beogradske tvrđave. Na ovoj svečanosti, kako je tada pisala Politika, okupio se veliki broj istaknutih građana i delegacija, čekalo se u dugim redovima za ulazak, a postavljeni su bili i kordoni žandarmerije. Međutim, nisu svi zainteresovani mogli da prisustvuju ovom otvaranju, jer je za ulazak bila potrebna ulaznica. Tadašnji predsednik opštine dr Kosta Kumanudi održao je tom prilikom govor, koji je ujedno predstavljao i prvi govor koji su Beograđani slušali putem megafona. U ovom govoru koji je prenela Politika, između ostalog, rekao je o Pobedniku sledeće: „U spomeniku oličen je vesnik, koji je onih velikih dana stvaranja naše države objavio širom sveta pobedu iz koje je ponikla Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca. Danas, oslonjen na svoj mač, taj vesnik ponosno se uzdiže kao gordi čuvar kralju stečene slobode. Ovaj je spomenik duboki simbol nesalomljive snage, koji u sebi nosi duh našeg plemena, jer će, bdijući nad kapijama grada, služiti kao večna opomena da se ne sme i ne može razbiti ono što je narodni genije stvorio“.

Meštrovićeva dela u Beogradu

U Beogradu se, osim Pobednika, nalaze i druga dela autora Ivana Meštrovića, kao što su spomenici Zahvalnost Francuskoj na Kalemegdanu i Neznanom junaku na Avali. U Narodnom muzeju u Beogradu čuvaju se i dela Miloš Obilić, Kosovka devojka, Kraljević Marko, Srđa Zlopogleđa i Udovica. Meštrović je po želji Nikole Tesle izradio i bronzanu bistu ovog naučnika, koja se danas nalazi u Muzeju Nikole Tesle u Krunskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari