Radojičić: Beograd večeras i sutra osvetljen plavom bojom, skrećemo pažnju na autizam 1Most na Adi Foto: Wikipedia/Littjo

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić izjavio je da će večeras i sutra uveče neki od simbola Beograda biti osvetljeni plavom bojom, kako bi se na simbolični način obeležio Svetski dan podizanja svesti o autizmu, navodi se u saopštenju Beoinfo.

On je precizirao za Beoinfo da će plavom bojom biti osvetljene Palata Albanija, velika kupola Doma Narodne skupštine, Brankov i Most na Adi.

– Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, jedno od 160 dece ima poremećaj spektra autizma. Vodeći odgovornu socijalnu politiku Beograd je uvek bio grad otvorenog srca. Na dan kada se obeležava Svetski dan podizanja svesti o autizmu, 2. aprila, želimo da skrenemo pažnju na osobe ometene u razvoju, naše sugrađane, kako bismo svi zajedno razmišljali o mogućim načinima njihovog što aktivnijeg uključivanja u društvo – rekao je gradonačelnik.

Govoreći o procesu masovne imunizacije osoba sa smetnjama u razvoju, gradonačelnik je pomenuo inicijativu udruženja „Autizam Srbija” da se oboleli od autizma vakcinišu u okruženju koje im je poznato i u kojem se osećaju bezbedno.

Precizirao je da je vakcinacija omogućena kako u centru u kome borave tako i organizovanim prevozom do domova zdravlja.

– Sekretarijat za socijalnu zaštitu je zajedno sa Gradskim zavodom za javno zdravlje ponudio plan prema kojem će korisnici Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju moći da se vakcinišu u samom centru ili će im biti organizovan odlazak u domove zdravlja – rekao je gradonačelnik.

Grad pruža podršku osobama sa autizmom

Obeležavanjem Svetskog dana osoba sa autizmom želimo da pošaljemo snažnu poruku široj javnosti da su osobe sa autizmom članovi društva i da pružanjem podrške putem raznovrsnih programa, usluga i odgovarajućih servisa, u značajnoj meri možemo unaprediti kvalitet njihovog života, saopšteno je iz Sekretarijata za socijalnu zaštitu.

– Autizam predstavlja složeni razvojni poremećaj komunikacije i socijalne interakcije koji se javlja u ranom detinjstvu i traje do kraja života. Predstavlja problem sa kojim se ne suočava samo porodica, koja za člana ima osobu sa autizmom, već i šira društvena zajednica. Obeležavanje ovog dana je prilika da se skrene pažnja na probleme sa kojima se susreću osobe sa autizmom, ali i na njihove potrebe i mogućnosti. Grad Beograd putem Sekretarijata za socijalnu zaštitu podržava programe udruženja građana usmerene na osnaživanje osoba sa autizmom, što je u korelaciji sa unapređenjem kvaliteta njihovog života. U poslednjih sedam godina za realizaciju različitih programa i projekata podrške populaciji osoba sa autizmom Grad je opredelio sredstva u iznosu od skoro 28.000.000 dinara. Kako je radna terapija od izuzetne važnosti za osobe sa ovim razvojnim poremećajem, to je Grad Beograd preko Sekretarijata za socijalnu zaštitu naročitu podršku pružao udruženjima koja su realizovala aktivnosti usmerene
ka njihovom osamostaljivanju. Zato će Beograd i dalje biti uz njih, osluškivati njihove potrebe i pružati im potrebnu podršku – rekla je Nataša Stanisavljević.

Grad Beograd je osnivač Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju, jedinstvene ustanove socijalne zaštite koja u svom sastavu ima mrežu od 15 dnevnih boravaka za decu i mlade sa smetnjama u razvoju, u okviru kojih se zbrinjavaju i osobe sa autizmom u specijalizovanim boravcima u Diljskoj na Paliluli, te u Kornelija Stankovića na Vračaru, navodi se u saopštenju.

Uslugu dnevnog boravka u Centru trenutno koristi skoro dvesta osoba sa autizmom.

U okviru Centra funkcioniše i novouspostavljena usluga socijalne zaštite „Predah smeštaj”, koja predstavlja produženi i privremeni smeštaj za decu i osobe sa smetnjama u razvoju, u cilju poboljšanja kvaliteta njihovog života.

Na inicijativu Sekretarijata za socijalnu zaštitu izvršena je izmena Pravilnika o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite, čime smo i odraslim osobama sa invaliditetom, starosti od navršenih 26 do navršenih 65 godina, omogućili da koriste ovu uslugu.

U okviru saopštenja je istaknuto da se na ovaj način pruža podrška detetu i odraslom korisniku, ali i njihovim porodicama u održavanju i poboljšanju kvaliteta života. Sekretarijat za socijalnu zaštitu pruža podršku osobama sa autizmom i putem usluge ličnog pratioca deteta, koju trenutno koristi 284 dece sa autizmom.

Prema važećim podacima, autizam se javlja kod 20 do 60 dece na 10.000 rođenih. Učestalost autizma je ista u svim sredinama bez obzira na rasnu, nacionalnu i etičku pripadnost, socijalni i ekonomski status. Osobe sa autizmom su deo porodica, kojim je obuhvaćen jedan odsto svetskog stanovništva. Broj evidentiranih osoba u Srbiji je znatno manji od navedenog procenta jer većina osoba sa problemima iz autističnog spektra nije prepoznata, odnosno dijagnostikovana. Kada govorimo o Beogradskom udruženju za pomoć osobama sa autizmom, registrovano je 310 članova.

I u vreme epidemije zarazne bolesti kovid-19, Grad Beograd je nastavio da obezbeđuje usluge koje koriste i osobe sa autizmom, uvek na prvo mesto stavljajući njihovu bezbednost i zdravlje, uz striktno poštovanje propisanih epidemioloških mera.

Korisnicima starijim od 18 godina i njihovim roditeljima omogućena je vakcinacija od strane nadležnih zdravstvenih službi, koja se odvija u objektima dnevnih boravaka.

„Grad Beograd će u saradnji i uz korišćenje svih raspoloživih resursa socijalne zaštite, zdravstvenog sistema, civilnog društva i medija nastaviti da pruža podršku i pomaže osobama sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama, uz podsećanje javnosti i društva u celini na obavezu stvaranja jednakih šansi za sve građane i prava na život bez diskriminacije. Sve je veći broj institucija koje osobama sa autizmom omogućavaju da se, u skladu sa svojim potrebama, interesovanjima i mogućnostima obrazuju, rade, stanuju, čime pokazujemo solidarnost i odgovornost“, istakli su u saopštenju.

Pozitivan odnos sredine, podrška u ostvarivanju potreba i prava omogućavaju najpovoljniji i celovit razvoj osoba sa autizmom, zaključila je Nataša Stanisavljević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari