Vesić: Čišćenje grafita od velike važnosti za uređenje grada 1Foto: Beta/Miloš Miškov

Na današnjoj sednici odbornici su usvojili Predlog odluke o čišćenju grafita, kao i Predlog o značaju i potrebi obeležavanja dana komunalne delatnosti u Beogradu prve subote u septembru tekuće godine.

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić je istakao da će taj posao biti poveren JKP „Gradska čistoća”, kao i da će po prvi put biti određen budžet od oko 180 miliona dinara u naredne tri godine, odnosno oko 60 miliona godišnje.

– Novina je da će istovremeno sa čišćenjem grafita postojati obaveza da se očišćena fasada premaže takozvanom anti-grafit bojom, što je u suštini tečno staklo. To sprečava novo pisanje grafita, koje, ukoliko se i dogodi, biće veoma lako uklonjeno. Na taj način ćemo štititi fasade koje su od značaja za društvo i kulturu. U narednim mesecima uvešćemo i obavezu za sve kompanije koje grade zgrade, da anti-grafit boja mora da bude stavljena do visine od dva metra – rekao je Vesić.

On je naglasio i da će Grad do kraja godine preuzeti sve stubove javne rasvete, a JP „Putevi Beograda” će da vodi računa o semaforima, koje će takođe premazivati anti-grafit bojom kako bi se rešio problem sa velikim brojem nalepnica.

– Dobar primer za ovu delatnost može da bude Berlin, koji odvaja 10 miliona evra godišnje za čišćenje grafita. Kada pričamo o grafitima, ne mislimo na murale. U narednom periodu ćemo odrediti nova mesta za murale, pravićemo konkurse i pozivati umetnike jer murali mogu zaista da ulepšaju grad – rekao je zamenik gradonačelnika.

Vesić je istakao da suština Odluke o značaju i potrebi obeležavanja dana komunalne delatnosti u Beogradu predstavlja našu zahvalnost radnicima komunalnih preduzeća.

– Funkcionisanje Grada nezamislivo je bez radnika „Vodovoda”, „Gradske čistoće”, „Zelenila Beograd”, „Parking servisa”, „Gradskog stambenog” i drugih. Za njih ne postoje subote, nedelje, hladnoća ili vrućina. Tokom poslednje dve godine ostvaren je veliki napredak kada su u pitanju radnici komunalnog sistema, kojima se isplaćuje solidarna pomoć, koja suštinski predstavlja trinaestu platu. Ponosan sam jer smo lokalna samouprava koja već drugu godinu zaredom isplaćuje solidarnu pomoć. U razgovoru sa sindikatima odlučili smo da se odredi jedan dan kao Dan komunalne delatnosti kada će se radnici komunalnih preduzeća predstavljati Beograđanima, pokazivati šta su sve uradili i šta sve čine kada su u pitanju komunalne usluge. To će biti u prvoj nedelji septembra svake godine. Prošle godine solidarna pomoć isplaćena je i radnicima Gradske uprave, što će biti slučaj i ove godine, jer su u pitanju ljudi koji nemaju velike plate, a rade veliki posao – najavio je on.

Na današnjoj sednici odbornici su usvojili i Predlog izmene i dopune programa uređivanja i dodela građevinskog zemljišta za 2019. godinu,  kao i Predlog rešenja kojim se  utvrđuje nepokretnost u javnoj svojini Grada Beograda koja ulazi u kapital JKP „Javno osvetljenje”.

Sekretarka za imovinske i pravne poslove Tatjana Parpura istakla je da su sredstva za realizaciju projekata povećana za više od 1,3 milijardu dinara, te da ukupna sredstva za realizaciju iznose više od 9,3 milijardi dinara.

Odbornici su usvojili i Predlog odluke o izmenama odluke o komunalnom redu, Predlog odluke o izmenama i dopunama odluke o obavljanju delatnosti zoohigijene, Predlog odluke o pravu na naknadu dela troškova boravka dece u predškolskoj ustanovi čiji je osnivač drugo pravno ili fizičko lice za radnu 2019/2020. godinu, kao i Predlog odluke o upravljanju komunalnim, inertnim i neopasnim otpadom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari