Za sportsku dvoranu 1,3 milijarde dinara 1Foto: Ivana Nikoletić

U budžetu republike Srbije, koji je trenutno na raspravi pred poslanicima Narodne Skupštine, za projekat izgradnje „multifunkcionalne dvorane“ i veštačke stene za penjanje u parku Košutnjak, opredeljeno je skoro 1,3 milijarde dinara, odnosno po 648 miliona dinara naredne i 2021. godine.

Taj Vladin projekta podigao je buru u javnosti a posebno među građanima Čukarice i Rakovice već početkom gradnje, u februaru ove godine, kada je, zbog budućeg sportskog centra posečen deo stabala u omiljenom beogradskom izletištu, a ništa manji bes građana nije izazvala odluka vlasti da se uz dvoranu izgradi veštačka alpinistička stena, koja će koštati 1,2 miliona evra. O svim spornim i nezakonitim aspektima vezanim za izdavanje građevinske dozvole za taj privremeni objekat list Danas je već pisao.

Nezavisna poslanica Aleksandra Čabraja rekla je na današnjoj konferenciji za medije da je u prvom naletu tokom leta na Košutnjaku zbog sporne gradnje, posečeno tek 15 odsto predviđenih, isplaniranih stabala.

– Ukoliko se projekat sprovede do kraja, biće iskrčeno pet puta više drveća nego sada, čime bi ogroman deo Košutnjaka bio devastiran. Građani su se spontano u tim trenucima usprotivili tom krčenju, kao što su se usprotivili mnogim drugim projektima koji nisu izražavali želju građana, a vlast je iz nekih razloga odlučila da sprovede, rekla je Čabraja na današnjoj konferenciji za štampu, gde je, po drugi put, ugostila predstavnike građanskih udruženja i inicijativa koji su ukazali na taj problem.

Ona je na današnjoj skupštinskoj diskusiji podnela amandman na član budžeta koji se odnosi na finansiranje izgradnje tog sportskog kompleksa, u kome je zatražila da se novac predviđen za gradnju te dvorane preusmeri na očuvanje prirodnih, kulturnih i istorijskih dobara Srbije, koja su veoma ugrožena, a u koju spada i Košutnjak, navela je Čabraja.

Nezavisni odbornik Skupštine opštine Rakovica Dejan Jovanović, inicijator mnogih okupljanja i protesta građana nezadovoljnim sličnim projektima vlasti, najavio je da će se građani obratiti pojedinačno svakom poslaniku dopisom u kome će objasniti koje negativne posledice će doneti izgradnja spornog objekta, ali će i objaviti kako je koji poslanik glasao za pomenuti amandman.

– Očekuje se da u Republičkoj skupštini 11 miliona evra bude odobreno za nastavak izgradnje u Košutnjaku. Primenićemo zakonska rešenja koja nam stoje na raspolaganju. Građani većinom ne znaju da imaju pravo da prisustvuju radu lokalnih skupština, pravo da traže da razgovaraju sa svojim komšijom odbornikom. Ono što je srž demokratije u civilizovanom svetu, je pravo da znate kako vaš komšija odbornik glasa u Skupštini za predloge koji se direktno tiču života građana. Tražićemo da se svi poslanici, po imenu i prezimenu, ne po stranačkoj pripadnosti, izjasne kako će glasati za ovaj amandman. Mi kao građani, iako nemamo pravo da tražimo krivičnu odgovornost, imamo makar pravo na moralnu satisfakciju, da nakon glasanja, objavimo kako je koji poslanik glasao, najavio je Jovanović.

– Svedok sam nečega što nikako nije dobro, a to je da građane niko ništa ne pita, već duže vreme. Postoje grupe građana koje moraju da preuzimaju ulogu države i institucija, i ti pojedinci su poslednja brana kada projektima koji su nestručni, pogrešni i često i protivzakoniti, naveo je Jovanović.

Kako je rekao, grupa zainteresovanih građana je „na vreme upozoravala“ na štetnost projekta na Košutnjaku, kao i na to taj projekat „niko ne želi“.

– Organizovali smo skupljanje potpisa, građani su se saglasili da tekst naših zahteva bude konkretniji i da ti potpisi budu tretirani kao referendumsko izjašnjavanje, kako bi ih lokalna i gradska Skupština prihvatile kao glasova. Za veoma kratko vreme skupili smo blizu 3.000 potpisa građana koji su bili izričiti da ne žele nikakva betoniranja, asfaltiranja ni gradnju ni u jednom delu Košutnjaka. Pokušali smo da nađemo nekoga ko bi prihvatio i drugu opciju, i dao saglasnost za izgradnju multifunkcionalne dvorane i stene za penjanje od 1,2 miliona evra. Do danas nismo naišli ni na jednog čoveka koji je za, kazao je Jovanović i dodao da nadležne gradske institucije ipak nisu priznale validnost prikupljenih potpisa.

On je postavio pitanje od kog novca se finansirala dosadašnja gradnja, ukoliko su ta sredstva tek sada opredeljena u budžetu, a ne zna se ni da li će ta odluka biti prihvaćena. Jovanović je dodao i da su građani koji su još u februaru skrenuli pažnju na nelegitimnosti koje se kriju iza gradnje veštačke stene, podneli čak 48 zahteva da se sretnu sa gradonačelnikom i 29 obraćanja da ih primi predsednik Skupštine Nikola Nikodijević, ali da odgovor nisu dobili niti jedan put.

Kad građani „odlučuju“

Kako je kazao Jovanović, gradska vlast je bez problema prihvatila kao legitimnu odluku sa „nedavnog takozvanog izjašnjavanja građana“ o izmeštanju Starog savskog mosta, koje je organizovano onlajn, „bez ikakve kontrole, podložno mnogim uticajima, zloupotrebama, a da pritom nije ponuđena treća opcija, da most ostane tamo gde jeste“. „Nas, sa druge strane, ignorišu od juna i potpise 3.000 građana ne žele da prihvate“, zaključio je Jovanović.

Građani poslanicima

„Multifunkcionalnu halu od betona i stakla niko ne želi. Takozvana „veštačka stena za sportsko penjanje i ekstremne sportove“ je već poznata u javnosti kao simbol javašluka i počinjenih krivičnih dela a nas građane košta više od 1,2 miliona evra. nakon tri godine se uklanja i nosi, što znači da je plaćen njen najam. ta stena ne može da se koristi noću, zimi ili kada je hladno, po jakom suncu ili većoj vlaziili padavinama. Već postoji veštačka stena u zatvorenom prostoru, u Železniku, na samo par kilometara daljine, i ta stena može uvek da se koristi i ne košta ništa.

Trenutno je brutalno posečeno i devastirano samo 15 odsto najlepšeg dela Košutnjaka. Do kraja radova, ako poslanici ne budu prihvatili naš amandman, moraće da se poseče i izbetonira sve od Ulice Blagoja Parovića do PHZ i trim staze. najlepši deo Košutnjaka koji je poslednjih 50 godina generacijama služio za porodična okupljanja će biti u potpunosti rezervisan za „vrhunski sport“.

Molimo vas da razumete građane kojima je objašnjenje „zasadićemo 100 stabala za svako posečeno“- vređanje inteligencije. nema nikakve kompenzacije za destrukciju Košutnjaka koja je već u toku i koja će biti nastavljena ukoliko je vi budete odobrili. Postojeći eko sistem je star između 60 i 80 godina. Toliko je potrebno da se sanira sadašnji nivo uništenja parka u najlepšem delu.

Ukoliko ne pokažete volju da poštujete potrebe građana vašom odlukom će bioti zauvek devastiran najlepši deo Beograda. Već u petak ćemo objaviti ko je glasao za uništavanje Košutnjaka, a ko stao na stranu građana. zapisnik će biti sačuvan zauvek. Mi ćemo se potruditi da narednih decenija podsećamo na to ko je dozvolio ovo divljaštvo. Nadamo se da ćete imati razumevanja za elementarne zahteve građana- da budu pitani šta žele, a građani zahtevaju da se odustane od gradnje“, navedeno je u delu dopisa koji će biti prosleđen svim narodnim poslanicima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari