Zemunska gimnazija proslavlja 160. godišnjicu 1Foto: Sajt Zemunske gimnazije

Zemunska gimnazija obeležava 160 godina od osnivanja serijom kulturno-umetničkih aktivnosti koje će se, od 14. do 17. oktobra, održavati na različitim lokacijama u gradu.

Manifestacija će početi „Susretima prijatelja” u okviru kojih će beogradska gimnazija ugostiti austrijsku školu „Francisko Jozefinum” iz Vizelburga i predstaviti knjigu „Balkanska groznica” koju je napisao profesor Ditmar Gneda.

Prvog dana manifestacije biće otvorena i izložba profesorskih aktivnosti pod nazivom „I ovo smo mi” čiji su autori Mirjana Milosavljević, profesor matematike i psiholog Ljubica Jelenković. U programu učestvuju i profesori srpskog jezika i književnosti Sanja Kaljević i Boško Milosavljević i profesor filozofije Sreten Stojanović.

U ponedeljak, 15. oktobra, u Svečanoj sali biće održana Akademija povodom 160 godina Zemunske gimnazije u čijoj  realizaciji učestvuju Anđa Lazarević, profesorka muzičke kulture, Sanja Kaljević, Vukosava Živković i Valentina Vukmirović-Stefanović, profesorke srpskog jezika i književnosti i Sanja Štrbac, koordinator đačkog parlamenta. Treći dan manifestacije obeležiće predavanje Gordane Vunjak-Novaković i promocija knjige „Nezaborav nezaboravljenih” u čijoj su pripremi učestvovale Vukosava Živković i Valentina Vukmirović-Stefanović.

Centralno obeležavanje 160. godišnjice Zemunske gimnazije biće Svečana akademija koju su priredili profesori Anđa Lazović, Vojislav Klačar i drVukosava Živković. Svečana akademija biće održana u sredu, 17. oktobra, sa početkom u 18 časova u pozorištu „Madlenianum”.

Zemunska gimnazija osnovana je 1858. škole kao dvorazredna Realna škola na tadašnjoj Vojnoj granici. Od tada je kroz školu prošlo desetine hiljada đaka.Danas gimnazija ima preko 1300 učenika na društveno-jezičkom i prirodno-matematičkom smeru,kao i odeljenja sa posebnim sposobnostima za fiziku ili računarstvo i informatiku. Zastupljene su i razne vannastavne aktivnosti i mnoge sekcije.

Gimnazija se posebno ponosi svojom bibliotekom koja broji više od 23.000 knjiga od kojih neke imaju antikvarnu vrednost i pripadaju opštim spomenicima kulture.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari