U postupku rehabilitacije četničkog vođe Dragoljuba Draže Mihailovića pred Višim sudom u Beogradu dogodilo se nešto što dosad nije nikada viđeno. Naime, u želji da izdejstvuje hitnu rehabilitaciju osuđenog Mihailovića, predsednik Tomislav Nikolić poslao je na ročište od 24. decembra svog savetnika Olivera Antića kako bi ovaj jasno stavio do znanja sudu šta mora da učini.


Već i samo pojavljivanje u sudnici tako uticajnog učesnika u vlasti predstavlja nedozvoljeno mešanje u rad suda i direktan pritisak na sudsko veće, a činjenica da se ta osoba u sudnici ponašala arogantno i agresivno, samo potvrđuje da je cela ta operacija sprovedena planirano, da se radi o potpuno svesnom i namernom pritisku na sud. Time je Nikolić, povredio Ustav Republike Srbije, odnosno član 4. Ustava u kome se kaže: „Sudska vlast je nezavisna“.

Ne postoji ništa što bi se moglo uzeti kao izgovor i opravdanje za ovaj i čin. Ako je Tomislav Nikolić, kao nosilac titule četničkog vojvode, osećao obavezu da interveniše u korist svog uzora i idola Draže Mihailovića, to je njegova privatna stvar, dočim je javna funkcija nešto što sa time ne sme da ima nikakve veze. Ovaj čin ne opravdava ni činjenica da je Antić u sudnicu ušao maskiran u zvanje „punomoćnika predlagača“, jer to providno lukavstvo kompromituje ne samo pravni, već i moralni aspekt te operacije. Konačno, Nikolića ne opravdava ni to što se na ovu akciju odlučio pod pritiskom Ravnogorskog pokreta iz Kragujevca, koji mu je nedavno uputio otvoreno pismo sa imperativnim zahtevom da izdejstvuje hitnu rehabilitaciju Mihailovića. Naprotiv. Jer, ako predsednik Republike postupa po nalozima sledbenika neke Vudu religije, tek je to razlog za ozbiljnu zabrinutost.

Narodna skupština ima obavezu da ovim povodom pokrene postupak za razrešenje Tomislava Nikolića dužnosti predsednika Republike, budući da član 118. Ustava jasno propisuje da se predsednik Republike „razrešava zbog povrede Ustava“. Taj postupak podrazumeva da Skupština zatraži od Ustavnog suda da oceni da li je u konkretnom slučaju bilo povrede Ustava, odnosno da li upućivanje svog glavnog savetnika na sudsko ročište predstavlja povredu ustavne norme o nezavisnosti sudstva.

Naravno, bilo bi logičnije i politički celishodnije da sam Nikolić podnese ostavku zbog ovog postupka. U drugim zemljama su ministri, predsednici vlada, pa i šefovi država, podnosili ostavke zbog daleko manjih prekršaja. Koliko se samo krunisanih glava odreklo prestola zbog ljubavi prema ženama iz nižeg staleža! A legendarni Vili Brant odstupio je sa dužnosti, mada je on sam bio žrtva komplota. To, međutim, u Srbiji nije praksa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari