Spektakularni neuspeh lansiranja rakete za većinu zemalja bi značio povratak na početak ili u najmanju ruku samokritično sagledavanje stvari kako bi se utvrdilo šta je pošlo naopako. Ali to, izgleda, nije slučaj u Severnoj Koreji, gde je lansiranje rakete dugog dometa tipa Unha-3 jednostavno postavilo temelje za novo teranje inata, a to je detonacija još jednog nuklearnog uređaja, možda čak i većeg nego ranije.


Izgleda da svetu mora da se pokaže da severnokorejski naučnici, uprkos neuspesima u proizvodnji hrane, i te kako dobro vladaju tehnikom proizvodnje oružja za masovno uništenje. Takva demonstracija će možda biti potrebna za potvrdu legitimiteta novog lidera Kim Džong Una, mlađanog diktatora čiji je jedini uspeh do sada bio da pokaže na televiziji da zna da jaše i da čita.

Nekada je u Aziji postojala doza simpatije prema odvažnim Severnokorejcima i njihovom upornom prkosu SAD i ostatku međunarodne zajednice. Ali, ti dani su prošli.

Kinezi su, čini se, ponajviše izgubili strpljenje. Navodno, uoči lansiranja rakete Severna Koreja je ignorisala molbe Kine da to ne čini. Kinezi imaju viševekovno iskustvo rešavanja problema na Korejskom poluostrvu, koje je od svih njenih malih suseda najteže za saradnju, ali kada na svoju molbu nije dobila ni odgovor, bila joj je naneta nova uvreda.

Ako severnokorejski problem ikada bude rešen, biće to kada Kini prekipi. Taj dan se možda približava, ali, u međuvremenu, postoje zabrinjavajući znaci da bi zbog obima kineske trgovine i investicija u Severnoj Koreji Peking mogao da postane zavistan od Pjongjanga.

Kineski trgovci i investitori u proteklih nekoliko godina osvajaju tržište dok se Japan i Južna Koreja, dva dugogodišnja trgovinska partnera Pjongjanga, povlače, pre svega zbog sankcija i sve veće iritiranosti beskompromisnim ponašanjem suseda.

Kineska trgovina sa Severnom Korejom je povećana sa milijarde dolara koliko je zabeleženo 2005. na 5,1 milijardu dolara, koliko je iznosila prošle godine. Matrica je poznata: Kina uvozi sirovine iz Severne Koreje kao što je ugalj, a izvozi mašine, proizvode široke potrošnje i rafinisane petrohemijske proizvode. Kineska vlada opravdava razmenu tvrdnjama da će Severna Koreja shvatiti čudo tržišne ekonomije. Ali to je samo pokušaj da se izvuče najveća moguća korist za državu sa jednom od najvećih birokratija. Kini je izuzetno teško da govori svojoj poslovnoj zajednici da ne posluje sa nekim, naročito ako je reč o tradicionalnom prijatelju i savezniku.

Uspon Kine jedan je od najviše analiziranih slučajeva našeg vremena. Kina je, na kraju krajeva, zemlja koja se može opisati kao civilizacija, a njen put daleko je impresivniji od bilo kakvog lansiranja raketa u Severnoj Koreji. Iz onoga što zove „vekom sramote“ iznedrio se motor-pokretač svetskog ekonomskog razvoja, kulturnih i intelektualnih postignuća.

Ali, kako priznaju mnogi Kinezi, njihova zemlja ima još mnogo toga da učini na unutrašnjem planu i u odnosima sa svetom. Jedan od nedovršenih poslova jeste usklađivanje nasleđa iz prošlosti sa sadašnjim interesima. Sve zemlje nose neko breme prošlosti, tako da ni Kina nije izuzetak. Ali teret pružanja zaštite Severnoj Koreji od opravdanih grdnji sveta Kina sebi ne može još dugo da dozvoli. Sada bi bio veoma pogodan trenutak da Kina uloži svoj novac u ono u šta veruje. Kina bi trebalo da iskoristi svoj glas u Savetu bezbednosti i osudi ponašanje Severne Koreje tako što će s njom prekinuti bilateralnu trgovinu.

Autor je bivši pomoćnik državnog sekretara SAD za Istočnu Aziju, američki ambasador u Iraku, Južnoj Koreji, Makedoniji i Poljskoj, pecijalni predstavnik SAD na Kosovu, američki pregovarač sa Pjongjangom

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari