Do juče su bila dvojica, od danas je samo jedan – Goran Hadžić. Ko ga nađe, sleduje mu nagrada od milion evra. U višegodišnjoj „igri žmurke“ nakon jučerašnjeg hapšenja Ratka Mladića, na slobodi je još samo predsednik nekadašnje Krajine, koji se tereti za ratne zločine u Hrvatskoj tokom devedesetih godina. Da je u pitanju neka igra, Hadžić bi se mogao smatrati i pobednikom. Međutim, hapšenje Mladića pokazuje da sa Haškim tribunalom nema žmurke.


Optužnicu protiv Gorana Hadžića potpisala je Karla del Ponte još pre sedam godina, a optužen je u više tačaka za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja rata u nekoliko opština u Hrvatskoj. Na teret mu se stavlja i učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu zajedno sa Slobodanom Miloševićem, Milanom Martićem, Jovicom Stanišićem, Frankom Simatovićem, Vojislavom Šešeljem i drugima.

Hadžić je rođen 1958. u Vinkovcima u Hrvatskoj. Pre sukoba u Jugoslaviji radio je kao magacioner u pogonu VUPIK u Pačetinu. Godine 1990. izabran je za predsednika SDS, da bi se godinu dana kasnije našao na mestu premijera Srpske autonomne oblasti Slavonije, Baranje i Zapadnog. Predsednik Republike Srpske Krajine postao je 1992. i na toj funkciji ostao je nešto manje od dve godine. Od 2004. Goran Hadžić nalazi se u bekstvu, a Vlada Srbije je ne tako davno nagradu za informacijama o ovom beguncu podigla na milion evra.

Jedan od osnovnih uslova Srbiji za približavanje Evropskoj uniji upravo je bilo insistiranje na punoj saradnji sa Haškim tribunalom, što je podrazumevalo hapšenje dvojice preostalih haških begunaca – Mladića i Hadžića. Srbija je danas na korak da ispuni taj uslov. Sem, ako nam neko zbog poslednjeg begunca, koji je, realno, odavno izgubio težinu za „oštro uslovljavanje“ opet ne zasedne na iznenadna olakšana predevropska leđa.

S obzirom na to da je nagrada za Ratka Mladića bila deset puta veća, možda je i logično što je on „pao“ pre Hadžića. Kako bilo, ratni komandant Vojske Republike Srpske od juče je u zatvorskoj ćeliji, a Goran Hadžić je već u vicu u kome se kaže da je on neočekivano „pobednik haškog Survivora“, jer najduže odoleva „eliminaciji“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari