Kada se visoki funkcioner Ujedinjenih nacija, odnosno Unmika, pa i bivši, kao što je Hose Pablo Baribar, nekadašnji šef Unmikove Kancelarije za nestala lica i forenziku (OMPF) u Orahovcu, nađe pod sumnjom da pokušava da zataška i uništi dokaze o verovatno najmonstruoznijim zločinima koje čovek može da smisli – otmice ljudi zbog vađenja organa i kasnije trgovine – onda je to veliki problem za svetsku organizaciju i za njen ugled.

Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčevićzatražilo je prošle nedelje od glavne međunarodne tužiteljke Anuncijate Ćaravalo iz Krivičnog odeljenja Odeljenja pravde Misije Unmika na Kosovu da obezbedi i zaštiti sve dokaze u vezi s trgovinom ljudskim organima, koji se nalaze u OMPF u Orahovcu, jer bi upravo Hose Pablo Baribar mogao uticati na uklanjanje dokaza. Baribar je prisustvovao istrazi u Burelju, u Albaniji 4. i 5. februara 2004. kada je pretraživana takozvana žuta kuća u kojoj su nađeni tragovi krvi i medicinski materijal.

Hose Pablo Baribar rođen je 1. oktobra 1964. u Limi, u Peruu. Na univerzitetu San Markos diplomirao je u oblasti socioloških nauka. Master studije završava u Londonu, a doktorira na Univerzitetu u Ilinoisu. Radi kao volonter na otkopavanju grobnica i pronalasku skeletnih ostataka žrtava u svojoj zemlji. Do 1995. radio je kao konsultant pri timovima forenzičkih antropologa u Peruu, Argentini, Gvatemali, Etiopiji i Kongu. Civilnoj misiji UN na Haitiju pridružuje se 1995, a većnaredne godine počinje da radi za Međunarodni kritivčni tribunal za Ruandu u Hagu. Od 1996. do 2002. zaposlen je kao forenzički ekspert pri Haškom tribunalu. Krajem juna 2002. Mihael Štajner, šef civilne misije Unmika na Kosovu, postavlja ga za šefa Kancelarije za nestale. Protiv Baribara krivične prijave podnelo je Udruženje majki Srebrenice, zbog sumnje da je iz BiH bez dozvole i znanja porodica izneo 800 uzoraka kostiju u SAD i na njima obavljao naučnoistraživačke eksperimente na institutima u Ilinoisu i Tenesiju. Za isto su ga optuživala i Udruženje nestalih Srba sa Kosova i Udruženje Albanaca sa Kosova „Nada“. Unmik je 2004. postupao po prijavi albanskih udruženja porodica nestalih protiv Baribara, ali je zaključeno da Baribar nije kriv i da je sve radio u skladu sa medicinskom etikom i pravilima službe. Aleksandar Roknić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari