Još od usvajanja Zakona protiv diskriminacije nije se podigla tolika medijska prašina kao u vezi sa Predlogom izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju. Kritike su bile usmerene na netransparentan način donošenja izmena, pogoršanje položaja medija zbog visine kaznenih odredbi i visine osnivačkog kapitala za medije.

Govorilo se i da će od sada mediji moći da izveštavaju samo o „vremenu i muzici“, kako bi se izbegle novčane kazne i tužbe. Predložene izmene upoređivane su sa rešenjima iz tzv. Vučićevog zakona od pre 11 godina, koji je sinonim za drakonske kazne za medije.

U odbranu izmena zakona stao je, ni manje, ni više, ministar kulture Nebojša Bradić koji je naglašavao da će sloboda medija biti jasno utvrđena, kao i da će biti podignut stepen odgovornosti javnih glasila. Ipak, na prošlonedeljnoj sednici Vlade Predlog je izmenjen, ukinuta je odredba o osnivačkom kapitalu i smanjene kazne, a Bradić je u parlamentu naveo da će sve primedbe, predloge i sugestije uneti u konačnu verziju zakona.

Bradić je rođen 1956. u Trsteniku. Diplomirao je režiju na FDU u Beogradu, a postdiplomske studije je pohađao na Filološkom fakultetu. Od 1981. radi kao upravnik Kruševačkog pozorišta, Ateljea 212, beogradskog Narodnog pozorišta i Beogradskog dramskog pozorišta.

Režirao je više od 70 predstava u domaćim, bosanskim i grčkim teatrima. Posebno ga je inspirisala savremena domaća literatura i dramatizacija klasičnih dela Ive Andrića, Meše Selimovića, Borislava Pekića i Dobrice Ćosića. Osnivač je Beogradskog festivala igre. Dobitnik je nagrada na Pozorišnim susretima „Joakim Vujić“, Sterijinih nagrada, kao i „Zlatnog viteza“, za režiju na festivalu u Moskvi. Politički je aktivan od 2003. U mladosti je želeo da bude rok muzičar ili crtač stripova. Živi u Beogradu, a oženjen je Zagorkom Bradić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari