Uticajnoj iranskoj umetnici i intelektualki, Zahri Rahnavard (61), supruzi bivšeg premijera Irana i predsedničkog kandidata Hoseina Musavija, pošlo je za rukom nešto što nijednoj njenoj zemljakinji nije u okruženju koje kritikuje i negira jednaka prava žena.

Odana islamskim vrednostima, Rahnavardova istovremeno sprovodi jednu vrstu seksualne revolucije na političkoj sceni zemlje kojom suvereno vladaju muškarci. Verni je pratilac i nezaobilazni govornik na predizbornim skupovima svoga supruga tokom tekuće predsedničke kampanje. Iranski vebsajtovi i štampa vrve od fotografija Musavija i njegove supruge Rahnavard, sa nezaobilaznim crnim velom na glavi. Potencijalnu prvu damu Irana već porede sa američkom Mišel Obama.

Na predizbornim skupovima obraća se prvenstveno ženama. Oratorskim veštinama pokušava da uveri narod da je upravo njen čovek pravi kandidat za predsednika. Musavi je toga i te kako svestan. Kažu da su ga tokom kampanje za premijera, češće oslovljavali kao supruga Zahre Rahnavard nego njegovim imenom.

Rahnavardova je odgajana u religioznoj teheranskoj porodici. Musavija upoznaje neposredno nakon što je završila nastavnički koledž u Teheranu. Spojile su ih, kako sami ističu, zajedničke vrednosti i otpor prema tadašnjem režimu Mohameda Reze Šaha Pahlavija. Venčali su se 1969. Njihov brak je primer jedne zapadne porodice gde žena ima ista prava kao i muškarac. Rahnavardova je tek nakon udaje magistrirala umetnost na teheranskom univerzitetu i doktorirala političke nauke. Početkom 1970 – ih pridružuje se krugu ljudi okupljenih oko islamskog filozofa Alija Šarijatija. Zbog njegovih stavova koji nisu bili po volji režimu biva uhapšen, a Rahnavardova sa dve kćerke napušta zemlju i odlazi u SAD, gde se pridružuje Konfederaciji iranskih studenata. U Iran se vraća neposredno pre uspele islamske revolucije i postaje jedna od viđenijih Iranki na polju promocije kulturnih, ekonomskih i političkih programa nove Islamske Republike, naročito tokom premijerskog mandata svog supruga.

Osnivač je Ženskog društva Islamske Republike i urednica u popularnom ženskom časopisu Rah Zajnab. Članstvo u reformskom kampu nekadašnjeg predsednika Mohameda Hatamija otvorilo je Rahnavardovoj mnoga vrata. Autorka je 15 knjiga iz domena umetnosti, poezije, religije i politike. Njena dela prevedena su na turski, arapski, urdu i engleski jezik. Do sada je imala nekoliko zapaženih izložbi. Njena ogromna skulptura „Majka“ postavljena je usred trga u Teheranu. U braku sa Musavijem ima tri kćerke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari