U tekstu Nauka nasuprot metafizike (Danas, 8. jula) dr Zoran Stokić izrekao je niz neistina i poluistina kada je metafizika u pitanju. Krenimo redom. Na iskaz g. Radoslava Đerića da su Hegel i Marks naučnici dr Stokić kaže da to „pripada kategoriji pseudoznanja“. Za dr Stokića je svako drugo znanje koje ne pripada empirijski proverenom znanju očigledno – pseudoznanje.

U tekstu Nauka nasuprot metafizike (Danas, 8. jula) dr Zoran Stokić izrekao je niz neistina i poluistina kada je metafizika u pitanju. Krenimo redom. Na iskaz g. Radoslava Đerića da su Hegel i Marks naučnici dr Stokić kaže da to „pripada kategoriji pseudoznanja“. Za dr Stokića je svako drugo znanje koje ne pripada empirijski proverenom znanju očigledno – pseudoznanje. Štaviše, on kaže: „Između istine i i neistine, između nauke i metafizike – ne može se praviti nikakav kompromis“. Znači, nauka je tamo gde je istina, a metafizika gde je neistina. Upravo zbog toga metafiziku je dr Stokić postavio kao „nadgradnju teologije“ i na taj način joj odredio „istorijsku ulogu“. Pošto se metafizika ne bavi istinom na „naučni“ način, ona se „istorijski“ nadovezuje na teologiju koja je pak samo puki nastavak mitološke baštine, kako to zaključuje dr Stokić. Doista morate biti veliki nepoznavalac filozofije, a samim tim i metafizike (a bogami i teologije), da biste napisali ovakvu glupost. Istorijski gledano, metafizika je starija od teologije (preporučujem Aristotelovu Metafiziku) i pre bi se moglo reći da se teologija nadovezala na metafiziku (preporučujem Tomu Akvinskog). Ako Vas baš i ne zanima literatura koju sam preporučio, onda uzmite neki udžbenik filozofije i tamo potražite kakve su veze između metafizike i teologije. Pored neistinitosti i iskazivanja „prividnih stavova“, kako to kaže dr Stokić, metafizici on zamera i nepouzdanost u predviđanju budućnosti: „Magija, astrologija, religije, metafizike, marksizam – jesu sistemi koji su se pokazali potpuno nepouzdanim u predviđanju budućih događaja“. Teško je poverovati, ali dr Stokić je „metafizike“ stavio zajedno u korpus ne-nauka koje nisu u stanju da, za razliku od pozitivnih nauka, predvide buduće događaje. Nesrećna metafizika svedena je na astrologiju i njena nesuvisla „bajanja“ o budućnosti. Čak je i marksizam ovde izdvojen iz kompleksa „metafizika“ da bi ga, posle nekoliko redova, dr Stokić najedanput ponovo vratio u okrilje metafizike govoreći o Marksu i njegovim metafizičkim teorijama.
„Hegelove i Marksove metafizičke teorije, zahvaljujući svojoj para – logici, pokazale su se potpuno nesposobne da pouzdano predviđaju nove činjenice, kako u prirodnim tako i u društvenim naukama.“ Postoji jedna filozofska „legenda“ koja kaže da je neki student zamerio Hegelu da se njegova filozofija ne podudara sa činjenicama. Hegel je odgovorio: „Tim gore po činjenice“. A kada smo već kod činjenica, spomenuo bih francusku uzrečicu koja kaže: Glup kao činjenica. Dr Stokić, očigledno, ne može svoj naučni rad da zamisli dalje ili više od samih činjenica. No, da se razumemo, nemam ja ništa protiv činjenica, ali „činjenice“ koje iznosi dr Stokić dokaz su frapantnog nepoznavanja Hegelove i Marksove filozofije. Pročitajte nešto od Hegela (Fenomenologiju duha, naprimer) pa ćete i sami uvideti koliko su „činjenice“ relativne i uske u svom određenju. Možda ćete, ako budete čitali Hegela i Marksa, promeniti i svoj stav u vezi sa „kontinuitetom“ Hitlerovih logora i Staljinovih gulaga „koji su bili praktična posledica primene Hegelovog i Marksovog dogmatskog istoricističkog proricanja“, kako nas „obaveštavate“ u svom tekstu. Na kraju svog teksta preporučujete Karla Popera i njegovo delo Otvoreno društvo i njegovi neprijatelji. Po svemu sudeći to je i jedina filozofska literatura koju ste čitali. Ako želite da kritikujete metafiziku, a mesta za kritiku i te kako ima, potrudite se da pročitate još nešto. Na kraju bih Vas podsetio na narodnu izreku: Čuvaj se onoga koji je pročitao samo jednu knjigu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari