Ako bismo se upustili u podvlačenje paralela između dostignuća poslednja četiri američka ambasadora u Beogradu – Vorena Zimermana, Viljema Montgomerija, Majkla Polta i Kamerona Mantera – složili bismo se da su svi službovali u turbulentnom političkom periodu za Srbiju i region, što je u velikoj meri doprinelo okvirima u kojima su se razvijali srpsko-američki odnosi u novijoj istoriji.


Posle objave Bele kuće 1992. da neće priznati SRJ kao naslednicu SFRJ i opoziva ambasadora Zimermana, do 1999. i NATO bombardovanja, srpsko-američki odnosi gotovo deceniju kasnije ponovo su bili na ispitu – SAD su priznale nezavisnost Kosova, događaj koji je obeležio mandat odlazećeg američkog ambasadora Kamerona Mantera.

Koliko je bitan lični pečat nekog diplomatskog predstavnika toliko je važna i politika zemlje iz koje dolazi, ali i one u kojoj obavlja ambasadorsku službu. Nova politička garnitura u Vašingtonu dala je sasvim sigurno argument zvaničnom Beogradu da iskorači u pravcu popravljanja odnosa sa svetskom silom broj jedan. Toj obostranoj želji u prilog govori i predstojeća poseta Beogradu američkog potpredsednika Džozefa Bajdena.

Odlazeći američki ambasador sasvim sigurno će ostati upamćen kao čovek koji je za svog mandata uspeo da uspostavi odličnu komunikaciju s dobrim delom srpskog javnog establišmenta. Manter je prvi ambasador SAD koji je položio venac na tašmajdanski spomenik deci poginuloj u NATO bombardovanju.

Tokom nepune dve godine službovanja u Beogradu, ambasador Manter uspešno se nosio sa zaista ozbiljnim i osetljivim pitanjima koja su zadirala u sržsrpsko-američkih odnosa. Postignut je takoreći prećutan dogovor u dijametralno suprotnim gledištima povodom nezavisnosti Kosova, stavljena je tačka na slučaj paljenja američke ambasade za vreme protesta „Kosovo je Srbija“ februara prošle godine i skinuto breme slučaja Miladina Kovačevića koje je ozbiljno urušavalo bilateralne odnose. Pored toga, bez obzira na političke prepreke, odnosi razvijani na nivou Pentagona i Vojske Srbije primer su da dve zemlje ipak mogu uspešno da sarađuju.

Pred Manterovim naslednikom sada stoji uglavnom utrven put u pravcu daljeg razvijanja odnosa, a treba se nadati da će oštriji tonovi i rečnik koji je svakako izlazio van okvira uobičajene diplomatske komunikacije, ostati samo deo prošlosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari