Evropska unija ponudila je Srbiji da 7. februara ove godine potpišu politički sporazum koji bi obuhvatio slobodnu trgovinu i stimulaciju privrednog razvoja, ukidanje viza za srbijanske građane za zemlje EU, povoljnosti za mlade Srbijance koji žele studirati u evropskim zemljama..

Evropska unija ponudila je Srbiji da 7. februara ove godine potpišu politički sporazum koji bi obuhvatio slobodnu trgovinu i stimulaciju privrednog razvoja, ukidanje viza za srbijanske građane za zemlje EU, povoljnosti za mlade Srbijance koji žele studirati u evropskim zemljama… Ova ponuda je politički presedan kojim se želi premostiti period do eventualnog potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Srbije. Potpisivanju SPP-a se odlučno protivi Holandija sve dok su ključni haški optuženici na slobodi.
Ponuda iz Brisela širom otvara vrata Srbiji za ulazak u EU. Brisel nastoji uticati na raspoloženje birača koji će se 3. februara na izborima za predsjednika Srbije odlučivati između Borisa Tadića i Tomislava Nikolića. To opredjeljivanje se tumači i kao opredjeljivanje za EU ili za politiku koju oličava haški optuženik Vojislav Šešelj.
Šešeljev zamjenik Nikolić kaže da je otvoren za EU pod uslovom da Kosovo ostane u Srbiji. Premijer Vojislav Koštunica potpisivanje SPP-a uslovio je nedolaženjem vojne misije EU na Kosovo. Kakva je, inače, razlika između Koštunice i Nikolića? EU se utrtila od mogućnosti da pobijedi radikal Nikolić kao „kosovobranilac“ i ruski eksponent. Ponuda „prelaznog“ sporazuma Srbiji je politički mito, kao što je davanje prednosti u EU Srbiji pred BIH krajnji politički amoral.
Jasan je interes Bosne i Hercegovine da se Srbija što prije nađe u EU. No, bh. država ne smije dozvoliti da bude diskriminisana u odnosu na Srbiju koju čelnici EU nazivaju ključnom zemljom „zapadnog Balkana“. BIH se mora ponuditi najmanje isto koliko i Srbiji.
Krajnje je vrijeme da Brisel utvrdi uvezanu strategiju za prijem preostalih država jugoistočne Evrope uvažavajući njihove specifičnosti. EU je dozvolila agresiju Srbije i Crne Gore na BIH i masovne zločine u njoj sve do genocida. Bilo bi krajnje sramotno da Srbija, uz moljakanje iz Brisela, dobije povlašteni status, a da se BIH drži u magarećoj klupi, uz šamaranje njenih građana, a ne onih koji su odgovorni za paralizovanje i degradiranje bh. države. EU je dužna pomoći bh. državi da dođe do bezbjednosne i ustavne stabilnosti koja će joj omogućiti ravnopravnu participaciju u međunarodnim integracijama, a ne kalkulisati s BIH unutar završnog srbijansko-kosovskog računa. EU i SAD moraju konačno ukraj stati velikosrpskom maltretiranju BIH koje traje zahvaljujući i dejtonskom Ustavu. Premijer RS-a Milorad Dodik mjesecima drži pod ucjenom bh. državu. Dodik nanovo prijeti disolucijom bh. države ako se ne prihvati ustavno rješenje osnovano na logici nacionalno-teritorijalnog ekskluziviteta RS-a, učinku agresije i genocida. To je nova u nizu nekažnjenih prijetnji bh. državi i miru.
Predsjedništvo BIH i Miroslav Lajčak, i kao visoki predstavnik i kao specijalni izaslanik EU, dužni su da poduzmu akciju prema međunarodnim autoritetima kako bi bh. država dobila odgovarajući status u EU, nakon ponude Brisela Beogradu. Civilizacijska bruka bi bila da BIH uđe u EU kao prirepak Srbije. Moralno, a i politički logično, bilo bi da Bosna i Hercegovina bude država kojoj se daju privilegije i kojoj se prilazi s najvećom pažnjom i najboljim namjerama. BIH nije činila zlo susjedima, niti im želi zlo. Vrijeme je da se to shvati kao presuđujuća politička činjenica na osnovu koje treba međunarodno vrednovati bh. državu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari