A Serb police officerfoto EPA/KUSHTRIM TERNAVA

Krajem prošle nedelje MUP Srbije i BIA držali su Radu Trajković, potpredsednicu Evropskog pokreta Srba na KiM, gotovo 24 sata bez zvaničnog objašnjenja na administrativnom prelazu Merdare što se završilo pogoršanjem njenog zdravlja i prebacivanjem hitnom pomoći preko bolnice u Prokuplju u Beograd.

Ona je ovo „maratonsko“ iznurivanje, za koje kaže da je „naručeno iz Beograda“, platila upalom pluća i simptomima srčanog infarkta, a bez problema sa MUP-om ovih dana nisu prošla ni njena deca.

Rada Trajković je i pre incidenta na Merdaru, kojim će se baviti pravosuđe, javno tvrdila da je za njenu i bezbednost njene porodice najodgovorniji predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se, valjda zbog ćutanja MUP i BIA, na kongresu SPS olako osvrnuo i na najnoviji slučaj „Kurtijeve savetnice“, priznajući da ga je zbog njenog lišavanja slobode kretanja zvao gotovo ceo diplomatski kor u Beogradu.

Spekuliše se da se AV, navodno, bahatio i pred diplomatama, sa izuzetkom američkog ambasadora u Srbiji, čiji se prištinski kolega sreo sa Radom Trajković pre spornog zadržavanja na administrativnom prelazu.

Iako su davno imali zajedničke političke korene u radikalima, Rada Trajković je za Vučića, SNS i njihovu Srpsku listu državni neprijatelj kao politički neistomišljenik sa dobrim međunarodnim vezama koji javno govori o AV tajnim kosovskim trgovinama i planovima, vezi njegovih „biznis igrača“ sa ubistvom Olivera Ivanovića, a nedavno je postala i savetnik Nenada Rašića, novog-starog Srbina u Kurtijevom kabinetu koji je u odsustvu Srpske liste „popunio“ mesto ministra za zajednice i povratak.

Radikalsko "disciplinovanje" na Merdaru 1
Foto: Aleksandar Veljković

E sad, da li su političke razlike i savetničko mesto razlog za kršenje Ustava i zakona Srbije na državnim adresama, čiji je prvi zadatak da ih štite?

Ako jesu, šta tek treba da očekuje AV savetnik Toni Bler u čije dobre namere u Srbiji gotovo niko ne veruje, uključujući i naprednjake, ako su iskreni.

Imajući u vidu lutanja i licemerne zaokrete zvanične politike Beograda prema KiM poslednjih decenija jasno je da u aktuelnoj vlasti, a i opoziciji gotovo da nema političara koji na neki način nije ugradio „ciglu“ u samoproglašenu kosovsku državu.

Vučićev problem je što je tu „kuću“ sazidao gotovo do krova, a što je sad muka da javno prizna.

Da li je zbog toga spreman da rizikuje ne samo moguću, u državnim tabloidima dugo prizivanu „Oluju“ na severu KiM, nadajući se nekakvom razgraničenju i podeli, već i nove političke likvidacije koje najavljuje njegov politički otac iz SRS… Ili je možda slučaj Merdare samo novo radikalnije „pedagoško“ disciplinovanje političkih neistomišljenika pred događajima koji nas očekuju?

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari