Neka vrsta oglednog dobra za zavođenje reda i mira na Kosovu, bar onako kako ga interpretira Euleks, postalo je višenacionalno naselje Brđani, u severnom delu Kosovske Mitrovice. Pripadnici Kosovske policijske službe i misije EU, uz podršku Kfora, pokušavaju da omoguće obnovu pet kuća u vlasništvu raseljenih Albanaca.

Svakodnevnim demonstracijama to pokušavaju da spreče lokalni Srbi, koji doživljavaju severnu obalu Ibra kao utvrđenje u odbrani ugroženog srpstva. Pet kuća je ograđeno bodljikavom žicom, na okolnim brdima su oklopna vozila Kfora, a u stalnim sukobima Euleks koristi suzavac i šok bombe. Srbi tvrde da su međunarodne snage prekršile sporazum o „reciprocitetu u povratku“. Kada mi budemo mogli da se vratimo u svoje domove, poručuju oni, neka se i Albanci vrate tamo odakle su otišli. Predstavnici EU i Vlade Kosova tvrde, pak, da se povratak mora omogućiti svima koji žele da se vrate. Kada srpski raseljenici podnesu zvanične zahteve, povratak će i za njih postati realnost.

Predstavnik zvaničnog Beograda Oliver Ivanovići uticajni prištinski analitičar Azem Vlasi, odgovarajući na identična pitanja Danasa o situaciji na severu Kosova, izneli su potpuno suprotstavljene stavove. Ivanovićoptužuje Euleks i Kfor da su se svrstali na albansku stranu i poručuje da bi pokušaj Vlade u Prištini da preuzme kontrolu nad „srpskim Severom“ doveo do krvoprolića. Vlasi je ubeđen da će ta kontrola uskoro biti ostvarena i optužuje Beograd za nemire u Brđanima. Misija EU je u stavovima mnogo uzdržanija. „Nastavićemo da štitimo pravo ljudi da se vrate u svoje kuće i da podržavamo Kosovsku policiju. Da je rečo kosovskim Srbima, ponašali bismo se identično“, rekao je Danasu portparol Euleksa Kristof Lamfalusi, odbijajući da se izjašnjava o dugoročnim planovima za Sever, naglašavajući da ta misija „nije politički angažovana“.

Što se tiče ponašanja mitrovačkih Srba brine njihova povremena sklonost da u obračunima s međunarodnim snagama bezbednosti koriste vatreno oružje. To su uradili za vreme prvomajskih praznika, srećom bez žrtava. Takvi incidenti im ništa dobro neće doneti. S druge strane, prema iskrenoj volji Vlade Kosova da se raseljenim Srbima omogući povratak treba se biti veoma oprezan, pa i skeptičan. I jedni i drugi moraju da pokažu da su spremni da sednu za sto i razgovaraju o pitanjima u interesu građana sa severne obale Ibra. Vreme je za dijalog o redu i miru, koji će dovesti do političke stabilnosti i ekonomskog razvoja. Međunarodne misije i vlasti u Beogradu treba taj dijalog da podstaknu i, možda, moderiraju. U suprotnom, dočekaćemo nove žrtve kosovskog haosa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari