Neevropeizirani deo Balkana trudi se svim verbalnim kapacitetima da dokaže da mu je mesto u evropskoj porodici naroda. Spremnost da se živi u posthladnoratovski uređenoj Evropi valjalo bi dokazati ponašanjem kod kuće, odnosom prema vlastitim sugrađanima i prema prvim komšijama.
Proteklih dana sa Balkana je emitovano više različitih poruka relevantnih za razumevanje dosegnutog nivoa demokratske zrelosti i evropske uljuđenosti.

Neevropeizirani deo Balkana trudi se svim verbalnim kapacitetima da dokaže da mu je mesto u evropskoj porodici naroda. Spremnost da se živi u posthladnoratovski uređenoj Evropi valjalo bi dokazati ponašanjem kod kuće, odnosom prema vlastitim sugrađanima i prema prvim komšijama.
Proteklih dana sa Balkana je emitovano više različitih poruka relevantnih za razumevanje dosegnutog nivoa demokratske zrelosti i evropske uljuđenosti. Najnegativniji signal stigao je iz Makedonije. Zemlja gde se na biralištima proliva krv nema valjanu demokratsku legitimaciju. Povoljnija slika o regionu emitovana je sa jednog od kultnih mesta antiratno raspoloženog, toleranciji i suživotu vičnog Balkana. Na tribini u beogradskom Centru za kulturnu dekontaminaciju okupili su se predstavnici javnog života Beograda i Sarajeva da razmene misli upravo o regionalnoj saradnji. Skup je održan u okviru trodnevnog festivala Dani Sarajeva u Beogradu. Ruku na srce, glavni protagonisti ovakvih manifestacija nikad i nisu izgubili razumevanje jedni za druge. Neki Beograd i neko Sarajevo dobro su se razumeli i čak pokušavali da sarađuju i tokom ratnih godina. Sada je pitanje hoće li njihov stav o (mogućim) odnosima u regionu postati široko rasprostranjen, hoće li nadvladati ono što su neki drugi tumači nacionalnih interesa uspeli da nametnu kao obrazac mišljenja i ponašanja.
I u srpskohrvatskim relacijama prepliću se epizode različitih značenja. Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu otpočeo je proces po tužbi Hrvatske protiv Srbije zbog genocida. Srpski šef diplomatije podseća da je masovni odlazak Srba iz Hrvatske tokom oslobodilačkih akcija Bljesak i Oluja, takođe, genocid. Njegov hrvatski kolega oštro protestuje. U jeku njihove prepirke pop ikona Marko Perković Tompson organizuje spektakl u svom dobro poznatom stilu na kojem veliča Tuđmana, Gotovinu i Norca, a razdragani tinejdžeri kliču „Ubij, ubij Srbina“, baš onako, klinački naivno i šarmantno. Da se zgroziš. Na zvaničnoj političkoj sceni, srpsko-hrvatski odnosi su razmatrani na skupštini Srpskog narodnog vijeća, u prisustvu 1.700 predstavnika Srba iz Hrvatske, hrvatskog državnog vrha i visokih gostiju iz Srbije i Republike Srpske. Znajući šta se sve dešavalo između Srba u Hrvatskoj i hrvatske države, ovakav skup je svakako put kojim treba ići ka punoj harmonizaciji odnosa, ali ni on nije mogao proći bez opterećenja izazvanog hrvatskom tužbom protiv Srbije zbog genocida.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari