Tumačenje Maspoka kao revizija istorije 1Foto: Canva

BBC na srpskom, kome dajete deo prostora, uporno ponavlja jednu neistinu, kao pokušaj revizije istorije.

„Hrvatsko proljeće ili Masovni pokret (Maspok) bio je hrvatski pokret za uvođenje liberalizacije i demokratizaciju SFRJ, koji je ocenjen kao secesionistički. Lideri Maspoka, Savka Dabčević Kučar i Mika Tripalo, između ostalih, izgubili su državne i političke funkcije, a pojedine pristalice su i uhapšene.“

Prošli put kad su to objavili, uputio sam im primedbu sa obiljem argumenata.

Čak sam na jednom mestu parafrazirao Puhovskog, koga BBC, takođe, spominje. Nisu se na to osvrnuli i ponovo isto pišu.

U međuvremenu sam pročitao više napisa o životu Vicka Krstulovica, splitskog predratnog komuniste, čiji život je zagorčao pomenuti „borac za liberalizaciju i demokratizaciju SFRJ“ Mika Tripalo.

Tripalo, zajedno sa Andrijom Hebrangom, denuncirao je u partijskim organima i kod Tita pomenutog Krstulovića navodno za niz slabosti u revolucionarnom radu tokom rata i posle.

Čak ga je Tripalo optužio za slabo držanje pred istražnim organima Kraljevine Jugoslavije i u zatvoru, dobivsi „informaciju“ od Aleksandra Rankovica. Smetao mu je Krstulovicev projugoslovenski stav i manjak hrvatstva.

A Krstulović je jedan od retkih koji se suprotstavio Titu još za vreme rata, a i posle, tražeći da se sa drugim starim kadrovima povuče sa svih rukovodećih mesta.

Da ne bih ispao najpametniji, priupitajte ozbiljne istoričare, sociologe, filozofe i politikologe o Maspoku. Ili lingviste i književnike o „Deklaraciji o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika.“

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari