Poslednja klasa vojnika na redovnom služenju vojnog roka u Srbiji otpuštena je danas iz kasarni, tri meseca pre predviđenog roka od šest meseci. Isti slučaj je i s mladićima koji su odabrali da služe vojni rok bez oružja, odnosno civilnu službu. Tako od sutra više neće biti vojnika koji su „protiv svoje volje“ u uniformama.


Od 1. januara ove godine u Srbiji je ukinuta obaveza služenja vojnog roka za sve punoletne muškarce i uvedena potpuno profesionalna vojska. Oni koji su se, ipak, zatekli u kasarnama i nakon ovog datuma, otpušteni su iz centara za obuku odlukom predsednika Borisa Tadića, a na predlog ministra Dragana Šutanovca. To je bilo i očekivano s obzirom na to da ova obaveza ne postoji već dva meseca.

S druge strane, zbog tradicije i želja pojedinaca, ostavljena je i mogućnost za dobrovoljno služenje vojnog roka – za one koji to žele ili im je potrebno kao uslov za zapošljavanje, ili možda smatraju da „muškarac nije muškarac ukoliko ne ide u vojsku“. I dok kasarne napuštaju oni koji su bili pod obavezom, od sutra počinje obuka za dobrovoljce. Predviđeno je da oni budu upućivani u tri centra za obuku dva puta godišnje, a plan je da ih bude oko 2.000 godišnje. To i nije nedostižna brojka, jer je interesovanje veliko. Interesantno je da je i veliki broj devojaka, ali i mladića koji su već odslužili vojni rok „u civilu“, zainteresovan da prođe vojnu obuku. I to sa oružjem.

Interesovanje mladih ljudi za vojsku i sistem odbrane nije toliko iznenađujuće. Poslednjih godina veliki broj njih konkuriše za upise u Vojnu gimnaziju i Vojnu akademiju, pa i za profesionalnu Vojsku Srbije. Razloga za to je verovatno više. Ne treba zaboraviti da, prema poslednjim istraživanjima, građani najviše poverenja imaju upravo u vojsku. Takođe, teška ekonomska situacija u zemlji navodi mnoge da se u njoj i zaposle. Reč je o sigurnom hlebu, redovnoj plati i doprinosima. Čak će i dobrovoljci dobijati 15.000 dinara dok služe vojni rok, što je na nivou državnog minimalca.

Koji god da su razlozi za odlazak u vojsku, ona više nikad neće biti kakva je bila. Reforme menjaju istorijski uvrežene navike i tradiciju. Manje pušaka, više kompjutera, da hvatamo priključak sa svetom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari