Dilemu da li je rebalans budžeta dobar korak u pogrešnom smeru, kako je to ocenio Fiskalni savet, ili je samo aneks rada prethodne vlade, kako tvrdi aktuelni ministar finansija i privrede, teško da će razrešiti skupštinska debata u kojoj su pozicija i opozicija ušančeni svako u svoju priču.

Jer, koliko god da je jasno da budžet mora da se prekomponuje, s obzirom na to da je osnovni dokument donet u predizbornoj euforiji i sa priličnom dozom – da budemo blagi – voluntarizma, teško da to može biti opravdanje za uvećanje rashodne stavke za zarade u javnom sektoru, subvencije, troškove rada ministarstava i skupštine.

Ako ćemo redom, lepo je odjeknula najava da će biti ukidanja suvišnih agencija, da je smanjen broj ministarstava, ali kada se to pogleda kroz prizmu rebalansa budžeta, promena zapravo i nema. Troškovi ministarstava uvećani su, jer su zbog spajanja dobila dodatne nadležnosti. Državni aparat se ne smanjuje iako se ukidaju raznorazne agencije, jer je obećano da otpuštanja neće biti. Uz izuzetak subvencija za poljoprivredu, bez kojih ta grana sa inače pristojnim razvojnim potencijalom, ne bi mogla da opstane, niko još ne preispituje ostale stimulanse za privlačenje investicija.

Tako se došlo u apsurdnu situaciju da katastrofalno stanje javnih finansija, koje je trebalo da se ublaži rebalansom, postaje još teže. Iako se uvećavaju prihodi, i to po proceni za 7,8 milijardi dinara zbog povećanja PDV-a, za 6,8 milijardi zbog povećanih akciza na gorivo i duvan, rashodi koji ne mogu da se izbegnu i oni koji su u kampanjama obećani, „pojeli“ su efekte na prihodnoj strani. Ipak, nesporno dobar potez jeste to što će sopstveni prihodi državnih tela, do sada potpuno van kontrole, ulaziti direktno u budžet, što je, prema proceni Dinkića, ušteda „teška“ oko 20 milijardi dinara.

Čak i ako je sve to posledica rasipničkog odnosa prethodne vlasti, kako to tvrdi ministar Dinkić, inače i sam deo bivšeg establišmenta, teško je poverovati u njegovo obećanje da će se prvi efekti rada nove vlade osetiti naredne godine. Malo je verovatno da se za nekoliko meseci mogu preokrenuti ekonomski tokovi u silaznoj spirali. Ono u šta možemo da budemo sigurni jeste da bilo kakav rebalans ne vredi ni dve pare ako se ne promeni privredni ambijent, a to je već opšte mesto, potez koji je svaka nova vlada, decenijama unazad, najavljivala.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari