Niko još ne zna kako će Evropa razrešiti svoju dužničku krizu, ali u Srbiji svi znaju da Srbiju kriza evropskih dugova neće mimoići. Zato što nas nešto dobro često mimoiđe, a loše nikad. Tako je bolje da smo uvek spremni – ko zapete puške. Nema nikakve sumnje da će strah od krize u ionako i ekonomski (vidi nezaposlenost) i politički (vidi vladin rejting) rovitoj domaćoj situaciji odmah proizvesti odgovarajuće posledice. Mali i srednji privatni sektor , već gotovo samleven prvim kriznim udarom, drugi će dočekati spremnije. Najavljena opasnost opravdava preventivne mere: nezaposlenost će dalje rasti, a plate padati.

 Princip koji je do juče važio za Kinu, preseliće se u Srbiju: neće biti tako male plate i tako beskonačno dugog radnog vremena za koje čovek neće hteti da radi, samo da zadrži radno mesto. Iz straha od crnih dana koji dolaze, potrošači će zalaziti u prodavnice samo kad moraju i pretežno u one prehrambene robe, štednja bi mogla da raste, ako još ima šta da se štedi. Ali, već pomalo zaboravljeno pitanje: U koju banku? ponovo je na dnevnom redu.

Zato se banke iz država koje se klimaju ubrzano i ovde dokapitalizuju. Manje od godinu dana pred izbore, Vlada Srbije nema veliki ni politički ni ekonomski manevarski prostor. Politički treba da troši, a ekonomski mora da štedi. Zato je Poreska uprava Srbije krenula u neviđenu ofanzivu na fiskalne račune. Poznavaoci tvrde da je poreska služba tako reformisana da za komplikovanije operacije nije više ni kadra. Tržište stanova je u takvom stanju da se stan može kupiti znate za koliko para? Koliko imate. Broj korisnika stambenih kredita prisiljenih da razmišljaju o vraćanju svojih stanova bankama-kreditorima već deluje na tržištu i potrebno je da Vlada i Narodna banka lamentiranje banaka i njihovih klijenata samo izdrže, kao kod novorođenčeta koje plače, prestaće. Tržište stanova moglo bi najzad da počne da funkcioniše i cene se usklade s stvarnim troškovima i tražnjom.

I najzad u nečemu je naša Vlada išla ispred Evrope. Kad je uvela koordinatora za odnose sa javnošću, Slobodana Homena. Evropski političari su se, po oceni evropskih medija, poslednjih meseci, a posebno poslednje nedelje toliko nalupali i štete proizveli – kao Manuel Baroso najavom da će evropski spasilački fond morati da bude povećan čime je najavio zaoštravanje dužničkih problema Italije i Španije i navodno uznemirio tržišta – da po mišljenju komentatora ne bi bilo zgoreg da se jedan od njih ovlasti na ovakve nastupe koordinira i kontroliše. Već je u igri i prvi kandidat: Herman van Rompej?! Da ne poželiš da ti išta kaže.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari