Ispiti koji ne postoje 1

Iako je predsednik skupštinskog Odbora za obrazovanje Muamer Zukorlić nedavno rekao da se neće čekati jesen da se zahtev starih studenata za produženje roka za diplomiranje stavi na dnevni red, rasprava o ovoj temi će se po svoj prilici voditi u „minut do 12“.

Trenutno nema većinskog raspoloženja među članovima Odbora da se ovo pitanje otvori, ali to ne znači da se o njemu neće raspravljati kasnije, poručio je Zukorlić. Drugim rečima, od pritiska studenata zavisi da li će biti nove izmene zakona, a ako je i bude, to će ponovo biti iznuđeno rešenje bez suštinskog ulaženja u problem koji godinama unazad opterećuje domaće visoko obrazovanje.

Starim studentima je dva puta pomeran rok za završetak studija, a produžetke su dobili „u paketu“ sa izmenom zakona kojom je spuštan prag za budžetsko finansiranje bolonjaca. Pošto je novi Zakon o visokom obrazovanju iz oktobra 2017. jasno definisao granicu za budžet, studenti koji studiraju po bolonji nemaju razlog da se bune, što slabi pregovaračku poziciju starih studenata. Naruku im ide podrška krovnog studentskog predstavničkog tela, ali treba imati u vidu da u rukovodstvu uglavnom sede bolonjci, kojima muke njihovih starijih kolega nisu bliske. Druga dobra vest je izjava resornog ministra da se neće „inatiti“ ako studenti uspeju da ubede poslanike i „izboksuju“ novi rok za diplomiranje.

Najnovijim zahtevom za produženje tog roka, koji bi bio „iznijansiran“ u zavisnosti od broja nepoloženih ispita, konačno bi mogla da bude stavljena tačka na ovu temu, pod uslovom da se politička odluka u parlamentu ne donosi krajem septembra. Prvi uslov je da fakulteti „popišu“ sve aktivne stare studente i da se utvrdi koliko je kome ispita ostalo do diplome. Ove podatke nemaju ni univerziteti, ni Ministarstvo prosvete, a procene da je reč o nekoliko hiljada ljudi su nepouzdane. Druga stvar je da visokoškolske ustanove pokažu istinsku volju da pomognu starim studentima da okončaju studije, obezbeđivanjem dodatnog broja ispitnih rokova i što je važnije, rešavanjem problema „uskih grla“. Tačno je da stari studenti ne koštaju državu, jer plaćaju svaki izlazak na ispit, ali je takođe tačno da su im fakulteti zaračunavali obnovu godine, iako, prema tvrdnjama zvaničnih studentskih predstavnika, za to nemaju osnova. Stari studenti su u pravu kada se pozivaju na stečena prava, jer u vreme kada su upisivali studije nije bio oročen rok za njihov završetak. Ali je takođe istina da fakulteti imaju teškoća da organizuju polaganje ispita za predmete koji odavno ne postoje. Kompromisno rešenje treba da se nađe i da bude obavezujuće za sve strane, a ne da se ad hok rešenjima gasi požar koji će za koju godinu ponovo buknuti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari