Posle subotnjeg incidenta na Beer festu, kada je još nepoznati napadač nožem povredio osam osoba, postavlja se pitanje ko je odgovoran i na koji način je moguće sprečiti veće tragedije na manifestacijama gde se alkohol toči u ogromnim količinama. Stručnjaci upozoravaju na „brojne društvene okidače“, ali i na nepredvidivost koja je svojstvena masovnom okupljanju.


I dok je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić organizatore festivala označio kao odgovorne za dešavanja na toj manifestaciji, oni – s druge strane – ističu da je obezbeđenje na beogradskom festivalu piva bilo na maksimalnom nivou, a da je ceo događaj bio pod video-nadzorom. Da odgovornost nije na obezbeđenju smatra i vlasnik agencije koja je bila zadužena za bezbednost na Beer festu. Naime, prema njegovim rečima, „momci na ulazu“ uradili su sve što je bilo u njihovoj moći da spreče incidente poput ovog. On je dodao da ovakvi incidenti prate „globalnu politiku opšteg ponašanja devijantnih osoba“.

Ako nije odgovorno obezbeđenje festivala, onda je po logici stvari odgovorna policija. No, nije ni tako. Na pitanje da li je policija odgovorna za propuste u obezbeđenju, Dačić je sa ironijom odgovorio da bi „jedino rešenje bilo da svaki građanin ima svog policajca“. Iz beogradske policije mogla se čuti i konstatacija da je pristup obezbeđenja bio amaterski i da nije dovoljno da se „obuku kombinezoni i stave značke nalik policijskim“.

I dok se državna policija i privatno obezbeđenje „prepucavaju“ ko je odgovoran za napad, roditelji i dalje svoju decu sa strahom puštaju na slične manifestacije, s razlogom brinući da li će neko potegnuti nož, mačetu ili slično oružje. U svakom slučaju, izvesno je da će „ruke prati“ svi oni čiji je zadatak upravo da brinu o bezbednosti onih koji dolaze na događaje očekujući dobru zabavu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari