Čim se sastavi nova vlada u Beogradu, eto nam ga i Međunarodni monetarni fond. Dobro, pa? Da li je to najgora vest koja nas građane posle izbora, ma kako da se završili, čeka? Nije. Najgore je već pripremljeno mnogo pre izbora i samo zamrznuto dok se i ta sitnica sa izborima ne obavi.

A onda nas, sto posto čeka povećanje poreza na dodatu vrednost, a to znači poskupljenje svega i svačega i svuda oko nas. To je onaj porez koji nepravedno podjednako pogađa i vlasnike jahti i sirotinju raju, ali se najlakše skuplja. Mađari zasad preživljavaju PDV stopu naraslu do maksimalno u EU dozvoljenih 25 odsto, a nečemu se u ovoj godini nadaju i Hrvati sa PDV nedavno takođe povećanim na 25 odsto.

PDV će sigurno porasti jer će vlada Srbije, ma ko je sastavljao, morati da rebalansom uravnoteži ovogodišnji budžet, koji već u prvi mah nije skrojen u skladu sa fiskalnim planom dogovorenim s MMF-om, a realizuje se u uslovima koji su „u prva dva meseca ove godine gori nego što je to bilo ko mogao da predvidi pre samo nekoliko nedelja“, kako nas je već sluđene izbornim paranojama, depresijama i ostalim čisto političkim bolestima, obavestio predstavnik MMF-a u Beogradu Bogdan Lisovolik. Plus, uobičajena iznenađenja koja nas sigurno čekaju kad se posle izbora izborni troškovi i obećanja transparentno saberu. Nova vlada više neće moći da se zadužuje pošto se odlazeća zadužila i preko svakog gubera. Zato neravnotežu u budžetu može eliminisati samo povećanjem prihoda i zato se odlazeća vlada Srbije nije osmelila da već sada kroz skupštinu progura čak ni obećano snižavanje PDV-a na pelene.

PDV je zgodan i kao, trenutno u Evropi, omiljeni metod za guranje privrede ka stranim tržištima, dakle ka izvozu. Trebalo bi da bude praćen smanjivanjem poreza na plate i drugih direktnih nameta na privredu. Te su se mere odmah po izbijanju krize dohvatili Nemci, valjda i zato su jedini u Evropi, kojima relativno dobro ide, i gde je PDV još 2007. godine podignut sa 16 na 19 odsto. Ipak, OECD smatra da će i Nemci sa PDV-om morati još nagore, a porezima na plate nadole. Kod nas je PDV 18 odsto. Da li će buduća uloga MMF-a u Srbiji zavisiti od ishoda predstojećih izbora? Teško. Kriza je preporodila MMF i u globalnim okvirima, s jedne strane, a još nemamo garancija da će bilo koja politička kombinacija brzo preporoditi ekonomiju Srbije i tako je osamostaliti od MMF-a, s druge strane. Pa se odnosi Srbija – MMF mogu promeniti najdalje do uzrečice: Ne volim ni ja MMF, no trpim!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari