Na vanrednim parlamentarnim kosovskim izborima, kao što su najavljivala istraživanja prištinskih agencija, pobedila je Demokratska partija Kosova Hašima Tačija. Cenzus su prešli i drugoplasirani Demokratski savez Kosova, Pokret Samoopredeljenje, koji je iza sebe ostavio Haradinajevu Alijansu za budućnost Kosova i verovatno iznenađenje ovih izbora nedavno osnovana Inicijativa za Kosovo Fatmira Ljimaja, nastala cepanjem DPK. Srpska lista, favorit zvaničnog Beograd, ostala je ispod izbornog cenzusa sa 3,31 odsto osvojenih glasova. Ovo su preliminarni rezultati prvih kosovskih parlamentarnih izbora koje je Priština posle jednostranog proglašenja nezavisnosti sprovela na celoj teritoriji Kosova i to zahvaljujući Briselskom sporazumu s Beogradom.

Beograd je imao velike ambicije – da „albanskim separatistima iz Prištine uzme mandate u pokrajinskim institucijama i privremenom pokrajinskom parlamentu“, kontroliše konstituisanje novog saziva kosovske skupštine i vlade. Kako stvari stoje, Srbi će dobiti garantovanih 10 poslaničkih mesta, koja će favorizovana Srpska lista, iako najbolje plasirana, morati da podeli sa bar dve od ostale četiri srpske liste: Progresivnom demokratskom strankom Nenada Rašića i Pokretom za demokratski prosperitet Slaviše Petkovića, koje Beograd smatra „nepouzdanim po državne i nacionalne interese“.

Lista budućih poslanika iz redova Srpske liste pokazaće i da li je na glasanju 8. juna bilo „tuče“ između njenih članica SLS, SNS i SPS, kao što se na terenu priča. Tome treba dodati i optužbe o „lažiranoj i naduvanoj“ izlaznosti, izbornim autobusima iz centralne Srbije koji su obilazili biračka mesta u većinski srpskim opštinama na KiM… Kako god, evropska budućnost Beograda je za sada spašena, funkcioneri vladajuće SNS čak tvrde da „imaju pun kapacitet za nastavak normalizacije odnosa s Prištinom“, a 10 srpskih poslanika u skupštini samoproglašene kosovske države naći će se sa strankama čak tri ratna komandanta OVK, koji su 1999. šumu zamenili lister odelima i političkim angažmanom. SAD su juče prve čestitale „većim delom kredibilne izbore“, OEBS je saopštio da nije bilo većih incidenata, čeka se Brisel.

Pomalo podseća na stari bolnički vic: U ludnici se tuku dvojica štićenika, treći stoji sa strane i smeje se. „Šta im je? – pitaju ostali. „Obojica tvrde da su Napoleon“, odgovara treći. „Što je tu smešno“, interesuju se ostali. Treći: „Biju se, a ne znaju da jedini pravi Napoleon sam ja.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari