Slučajno ili ne, poseta poslanika Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Andreasa Šokenhofa i spoljnopolitičkog savetnika vladajuće nemačke koalicije Hansa-Joakima Falenskog Beogradu, dolazi odmah posle povratka srpskog premijera Aleksandra Vučića iz Moskve, gde je razgovarao s najvišim zvaničnicima Rusije, dobio podršku i jasno, kako kaže, rekao da Srbija ide ka EU, ali se ne odriče prijateljstva i saradnje s Rusijom.

Ako stavimo po strani realnu i opravdanu zainteresovanost Nemačke i EU za bliskost Srbije i Rusije, koju treba držati pod kontrolom, ostaju brojni problemi koje Srbija treba da reši i prevaziđe tokom pregovora o svom članstvu u Uniji, a tu glavnu reč vodi Nemačka. Zato ova „nemačka inspekcija“, a biće ih verovatno još, ne treba da čudi.

Šokenhof i Falneski su, osim s premijerom i vladinim zvaničnicima koji se bave evropskim integracijama, imali niz razgovora sa širokim krugom ljudi, predstavnicima Misije OEBS u Srbiji, direktorkom Agencije za borbu protiv korupcije, poverenikom za informacije od javnog značaja, ali i sa poslanicima vladajućih i opozicionih parlamentarnih stranaka, kao i sa Markom Đurićem, direktorom vladine Kancelarije za KiM, Dušanom Vujovićem, ministrom privrede, Bojanom Pajtićem, predsednikom Vlade Vojvodine… Veliki dijapazon tema i mogućnost da nemački parlamentarci steknu uvid u neke od ključnih problema Srbije, iako verovatno već godinama dobro znaju šta u Srbiji vlast treba da uradi, a to ne čini ili slabo napreduje.

U Srbiji je uvek vest kada naši zvaničnici izjave da Nemačka nema nove uslove za Beograd, a niko se ne seća da ni stare nismo ispunili. Na primer, zar je iko mogao da pomisli da će Nemačka odustati ili ublažiti svoje zahteve koje je upravo Šokenhof izneo u sedam tačaka prilikom posete Beogradu 2012. Između ostalih to je i pravno obavezujuća izjava Beograda i Prištine, a kao primer je tada naveo ugovor o dobrosusedskim odnosima. Nemačka neće zaboraviti zahtev da se osude inspiratori paljenja nemačke ambasade 2008. ili pak punu primenu Briselskog sporazuma.

Vladina služba za medije je saopštila da su glavne teme razgovora Vučića i nemačkih parlamentaraca bile ekonomija, predstojeći reformski koraci, kao i novi zakon o radu. Šokenhof je, kako se navodi, pokazao razumevanje za političke i ekonomske poteškoće Srbije, dodajući da poslanički klub CDU/CSU pruža podršku Srbiji u sprovođenju neophodnih reformi i njenom putu ka EU. Ovu podršku za budućnost treba shvatiti kao podsetnik na reformski posao koji je trebalo davno da bude urađen da bi budućnost u EU bila izvesnija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari