Dinar opet pada. Tek što su završeni parlamentarni izbori, a kurs je već dostigao 112 dinara za evro ili, ako ćemo preciznije, 111,9996. Tih 0,0004 dinara po evru, koliko još fali da kurs bude zaokružen, koštali su NBS pet miliona evra.

Da ih prekjuče nije prodala, juče bi dinar bez sumnje prešao ovu „psihološku granicu“. NBS je i ranije intervenisala. Samo ove nedelje prodala je 25 miliona evra, a prošle još 20. NBS se u predizbornom periodu suprotstavila slabljenju dinara tako što je samo u martu potrošila 310 miliona evra da kurs ne bi više pao.

Sada je tome skoro kraj, mada ekonomisti veruju da će drugi krug izbora odložiti neminovno za još dve nedelje, a ako bude problema sa formiranjem vlade, možda još i duže. Posle toga, kurs ide nagore, a dokle će tako, ne zna se.

Dakle, i ovog puta će se pokazati da građani Srbije dobro žive samo u predizbornom periodu. Cene ne rastu, plate i penzije se ne zamrzavaju, razni poreznici i inspektori se nekako ućute, a obećanja pljušte. Onda prođe glasanje, pa umesto obećanja po ljudima pljušti stvarnost. PDV će da poraste i cene će zato da skoče, kurs će da padne pa će rate za kredite da porastu, a uvozna roba da poskupi, radnici će duže da rade, a kraće da primaju penziju, ali pošto malo njih ima posao, to mnogima neće previše smetati.

Za građane je pitanje kursa u prvom redu pitanje njihovog novčanika, ali je u širem smislu to i pitanje nezavisnosti centralne banke, možda glavne brane rušilačkom dejstvu neodgovorne fiskalne politike. Ako je istina da NBS prosipa milijarde u predizborne svrhe, ne bi li sprečila bunt mase protiv aktuelne vlasti u kritičnom trenutku kad izlazi na izbore, onda je jasno da nezavisnosti nema i da je NBS sebe podredila ulozi čuvara režimskih fotelja. S druge strane, činjenica je da je NBS bila sklona da besomučno brani dinar i u ranijim, politički manje osetljivim periodima, pa možda ne bi trebalo uzimati baš zdravo za gotovo da je neko iz Nemanjine ili s Andrićevog venca zvao da guverneru „naredi“ šta mu je činiti s dinarom.

Ali, koincidencija ostaje izvanredna. Tek što su građani rekli svoje i, po svemu sudeći, izabrali novu-staru vlast, kurs je probio plafon od 112 dinara za evro. I pored gigantskih tržišnih pritisaka, pre izbora mu se nije dalo da se odlepi od 111. S obzirom na drugi krug predsedničkih izbora, izgleda da se po građane i dobar deo privrede opasna devizna kretanja tek očekuju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari