Na internet sajt Jutjub postavljen je snimak na kojem se vidi kako muškarac u uniformi pripadnika MUP-a Srbije nogama i glavom udara mladića u prostoriji koja izgleda kao policijska stanica. Na snimku se, sem prikaza torture, mogu čuti i reči policajca poput „zatvori oči!“, „nemoj da me gledaš, treba da me prijaviš posle?!“.

Video-klip postavljen je pod naslovom „Srpska policija? Iživljavanje nad romskim mladićem“, a ministar Dačić tvrdi da je snimak star godinu dana.

Kako je rečeno, nalog da se svi koji su učestvovali u ovom snimku suspenduju već je izdat. Policija radi na tome da se utvrdi u kojoj se policijskoj stanici ovo dogodilo, kao i ko su odgovorne osobe. Naš list je, uz pomoć dobro obaveštenih izvora, sve ovo već saznao. Nadamo se da vrh MUP neće previše zakasniti za medijima.

Odgovor države svakako mora biti brz i jasan. Utvrditi autentičnost i identitet policajaca, a zatim suspendovati sve one koji su učestvovali u tuči, ali i saučesnike u prikrivanju. Potom ići do kraja, do otkaza i zakonom predviđenih najoštrijih sankcija. Tortura je nedopustiva u demokratskom društvu. U prošlosti smo bili svedoci da su slični slučajevi često završavali u fiokama, a da su obećanja o zadovoljavanju pravde brzo zaboravljena. To važi i za vreme režima Slobodana Miloševića, ali i za postpetooktobarsku Srbiju.

Prisetimo se i prošle godine, kada se pojavio snimak sa bezbednosnih kamera, na kojem grupu mladića i devojaka brutalno tuče policija dok su sedeli u bašti kladionice „Monako“ u beogradskom naselju Galenika. Ti policajci nisu bili suspendovani, ali je utvrđena njihova disciplinska odgovornost i protiv njih je pokrenut disciplinski postupak.

Drugačija situacija je bila kada je u kafani u Sremskoj Mitrovici prošle godine policija „slučajno“ pretukla sina Vojislava Šešelja, Nikolu. Petorica policajaca su ekspresno suspendovana i udaljena s radnog mesta. Cinici nisu uvereni da bi MUP tako brzo reagovao da je reč o „običnom“ građaninu.

Sigurno je da prizori torture nikako ne idu u prilog policiji kada je reč o poverenju koje uživa kod građana. Poslednja istraživanja rađena u aprilu i maju ove godine, naime, pokazuju da više od trećine stanovnika Srbije smatra da policija ponekada prekomerno upotrebljava silu. Ipak, preovlađuju optimisti – više je onih koji veruju da se policijska tortura nikada ne dešava, ili da je retka, od onih koji smatraju da je česta ili čak redovna. Nakon najnovijeg snimka, postavlja se pitanje da li bi i danas stav javnosti bio isti ukoliko bi se ponovo uradilo isto istraživanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari