Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da će „kada dođe vreme pomirenja“ sa kolegama iz zemalja regiona morati da se preispitaju sve poternice, koje su tokom mračnih devedesetih bile raspisivane za osumnjičenima za ratne zločine.

Kako je dodao, procesi u odsustvu protiv nepoznatih lica su relikt ratova devedesetih i bili su motivisani tadašnjim političkim prilikama.

On je i istakao da postoji više od sto poternica raspisanih za bivšim pripadnicima OVK koji se sumnjiče za zločine nad Srbima na Kosovu i da će, kada postanu dostupni srpskim organima gonjenja, biti uhapšeni.

Ovo nije prva ovakva najava preispitivanja poternica koje su tokom Miloševićeve vladavine bile raspisivane. Pre godinu dana ministarka pravde Srbije Snežana Malović izjavila je da će Radna grupa tužilaštava Srbije i Hrvatske revidirati sve poternice za ratne zločine koje su raspisane u postupcima za utvrđivanje odgovornosti za ratne zločine i da postoji oko devedeset poternica za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije. Kako je tada objašnjeno, reč je o predmetima koji su nasleđeni od nekadašnjih vojnih sudova. Međutim, od tada nije ništa urađeno. Čak su se stvari i zaoštrile. Toliko da je Hrvatska usvojila zakon o ništavnosti pojedinih pravnih akata JNA, SFRJ i Srbije, po kojem Hrvatska neće ispunjavati zamolnice oko pravne pomoći ako je postupak po takvim zamolnicama suprotan interesima Hrvatske. Pomenuti zakon nova hrvatska vlada stavila je van snage

Slično se ponašaju i u BiH. Dovoljno je setiti se slučaja Dobrovoljačka, koji je podigao tenzije između Srbije i BiH do pucanja i sporazuma tužilaštva, koji se odlaže godinama, isključivo iz političkih razloga. Poternice za osumnjičenima su raspisivale sve zemlje bivše SFRJ, koje su učestvovale u sukobima – Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Srbija.

Istoričari se i danas spore oko toga ko je odgovoran za ratove tokom devedesetih, kakve su bile uloge paravojnih formacija… Jedino što je nesporno jesu zločini, koje su činile sve strane u sukobima. Ali očito je da ni oko toga pravosuđa ne mogu da se dogovore, jer skoro nijedna država nije spremna da se odrekne „svojih“ ratnih zločinaca, niti da ih prizna. A to ne doprinosi pomirenju u regionu i normalizaciji odnosa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari