Priča koju je Danas objavio još u maju prošle godine o političkim razgovorima srpskog i kineskog ministra spoljnih poslova o uvođenju kineskog jezika u srpske škole, obistinila se uvođenjem ovog predmeta. Odmah su se javili kritičari – šta će nam kineski, kakvu tradiciju taj jezik ima u Srbiji, kakve mi veze u Evropi imamo sa Kinom, kome to treba, ko će to da plati, učenici ne znaju ni srpski, pa će sad da uče kineski, ovo je politička odluka…


Ipak, do danas za učenje tog jezika u okviru pilot-projekta koji u potpunosti finansira Kina, prijavilo se više od 2.600 osnovaca i srednjoškolaca. Stigli su i prvi profesori iz Kine. Pitanje je kako će oni učiti decu osnovama kineskog jezika, kada većina njih slabo ili uopšte ne govori srpski. Kako će deca koja se tek upoznaju sa engleskim jezikom u trećem i petom razredu osnovne škole, razumeti predavanja na tom istom jeziku, ali o kineskom? Zašto u ovom projektu nije nađeno mesta za profesore koji su već ovladali kineskim jezikom studirajući ga na beogradskom Filološkom fakultetu? Jedino, dosta klimavo, obrazloženje od nadležnih je da su ovi profesori dobri metodičari. Svi odbacuju tvrdnje da je uvođenje kineskog politička odluka i da ima veze sa namerama srpske politike da se u budućnosti ekonomski više veže za Kinu.

Uostalom, Kinezi u Srbiji nisu nova „pojava“. Njihov dolazak u Srbiju je ozvaničila još mračnih devedesetih predsednica JUL-a Mirjana Marković. Razlozi su bili ideološki i ekonomski. Želja je bila da se nastavi sa Titovom politikom povezivanja sa komunističkim zemljama. Ubrzo su u Srbiji osnovani brojni kineski tržni centri, a narod je najzad mogao jeftino da nabavi garderobu i ostale kućne potrepštine. Ipak, poslednjih nekoliko godina primetno je da zbog nedostatka posla i zarade Kinezi napuštaju Srbiju. Svetska ekonomska kriza je učinila svoje i u Srbiji.

Osim pojedinih nejasnoća u vezi sa uvođenjem kineskog jezika, ovakav potez prosvetnih vlasti nije toliko loš koliko kritičari pokušavaju da ga prikažu. Kineski bi mogao da bude osveženje i da đacima proširi ponudu izbornih predmeta, ali tek ako ovaj pilot-projekat pokaže dobre rezultate. Ne treba zaboraviti da je u školama koje su ovaj jezik uvele kroz sekcije pre nekoliko godina početno oduševljenje đaka vrlo brzo splaslo, pa su kineski nastavili da uče samo retki entuzijasti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari