Prvi među najgorima 1

Dok nas predstavnici vlasti uveravaju da je stopa ubistava u Srbiji manja nego ikada, a bombe pod automobilima eksplodiraju usred bela dana u centru Beograda, Svetski ekonomski forum je objavio godišnju listu konkurentnosti država koja pokazuje da smo nazadovali u radu institucija upravo zbog velike stope ubistava.

Prema ovoj analizi Svetskog ekonomskog foruma, Srbija je zapravo napredovala za pet mesta u odnosu na svoje prošlogodišnje rangiranje, sa 70. na 65. mesto ove godine, ali u nekim oblastima napravili smo i značajan korak unazad. Pitanje rada institucija ostaje najveći problem i to zbog, kako se navodi u izveštaju, lošijih rezultata u elektronskoj upravi, slobodi štampe i stopi ubistava na 100.000 stanovnika. Osim toga, nalazimo se među najgorima na svetu i po organizovanom kriminalu zauzimajući 104. mesto od 140 zemalja.

Da smo nazadovali u kvalitetu institucija ili slobodi štampe nije toliko iznenađujuće, ali ono što je posebno alarmantno jeste da „napredujemo“ u povećanju stope ubistava, i to bez jasne svesti o ozbiljnosti ovog problema jer nam vlast plasira suprotne (dez)informacije o tome kako je broj ubistava i krivičnih dela u opadanju, a kako se država uspešno suprotstavlja mafiji. Najviše zabrinjava upravo to što predstavnici države, umesto da se bave rešavanjem ovakvih slučajeva, i pokažu odlučnost, efikasnost i pravičnost u primeni zakona, jačanju pravne države i obračunu sa kriminalom svake vrste, svoj rad fokusiraju na održavanju konferencija za novinare preko kojih će plasirati javnosti propagandnu i obmanjujuću sliku stvarnosti. Da bi tu verziju stvarnosti usvojilo što više ljudi vlast ne preza od najrazličitijih vidova obmana i pritisaka na medije ugrožavajući tako onu pomenutu slobodu štampe.

Tako je početkom ove godine Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo informaciju da je u prethodnoj 2017. godini u Srbiji zabeleženo 76 krivičnih dela ubistava, što je, kako su istakli, najmanji broj u poslednjih skoro 30 godina. Oni su iskoristili priliku da naglase i da to dokazuje da su netačni natpisi „pojedinih medija“ o zabrinjavajućem porastu ovakvih slučajeva. Ipak ono što je malo teže demantovati a što može da se vidi u svim medijima, skoro svakog dana, jesu brojni slučajevi kriminalnih obračuna između klanova, podmetanja bombi na automobile koji eksplodiraju ugrožavajući bezbednost velikog broja građana, mafijaške likvidacije, nerasvetljeni napadi i ubistva na stranicama crne hronike.

Ako sve ovo baca sumnju na obećanje ministra policije Nebojše Stefanovića iz oktobra 2016. godine, kada je Stefanović najavio da „objavljujemo rat ovoj vrsti mafije i u ovaj rat ulazimo potpuno, bez zadrške, bez rezerve“, građane teško može umiriti nedavna poruka Aleksandra Vučića povodom proslave Dana Bezbednosno-informativne agencije – da su pripadnici BIA garant bezbednosti države i svih u njoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari