Taman kada je Vlada Srbije odahnula, a javnost pomislila kako neće više svakodnevno biti bombardovana informacijama o tome koliko škola štrajkuje, da li i kako rade, šta to prosvetari hoće, njihove nade pale su u vodu. Priča, na koju smo smislili da je stavljena tačka u petak uveče u Vladi Srbije potpisivanjem sporazuma između sindikata prosvete i ministara prosvete i finansija Žarka Obradovića i Diane Dragutinović, pretvara se u sagu sa neizvesnim krajem. Štrajk u školama se nastavlja. Negde uopšte nema nastave, negde časovi traju po 30 minuta, a negde se radi punim kapacitetom.


Šta to prosvetari hoće? Tri reprezentativna sindikata – Sindikat radnika u prosveti (SRUP), Granski sindikat Nezavisnost i Unija sindikata prosvetnih radnika ujedinili su se u zahtevima od kojih je ključni bio – povećanje zarada od 25 odsto, odnosno dodatnih 20 milijardi dinara za plate, otpremnine, jubilarne nagrade i nabavku opreme. Stupili su u štrajk 28. januara. Sindikat obrazovanja Srbije (SOS), kao četvrti reprezentativni, tražio je nešto manje – povećanje od 18 odsto. Ovi prvi optuživali su SOS da je režimski sindikat, dok je SOS tvrdio da su zahtevi ova tri sindikata nerealni. Krajem prošle nedelje neočekivano se ujediniše, napisaše zajednički protokol sa minimalnim zahtevima koji poslaše vladi na usvajanje. „Neka nam država da 5,5 milijardi dinara za plate i bićemo zadovoljni“.

Šta je Vlada radila u međuvremenu? Premijer je optuživao prosvetare da urušavaju makroekonomsku stabilnost zemlje, ministarka finansija je rekla da se za prosvetu iz budžeta može izdvojiti četiri milijarde dinara, dok je ministar prosvete izjavu Dragutinovićeve objasnio tako da „te pare ne postoje“, ali da će ih „možda biti u aprilu“. Koliko novca i kada ostalo je nejasno, kao što je nejasan i tekst sporazuma koji su sa vladom potpisali jedino SRUP i SOS. Zaposlenima u prosveti obećana je isplata jubilarnih nagrada i otpremnina, a zarade prosvetnih radnika, ali i ostalih zaposlenih u javnom sektoru i penzionerima, biće povećane na osnovu očekivanih povećanja prihoda u budžetu. Granski sindikat Nezavisnost i Unija sindikata prosvetnih radnika nisu potpisali, kako kažu, „sraman“ sporazum i nastavljaju sa štrajkom. Po svoj prilici, štrajk će nastaviti i ostala dva sindikata, i pored potpisa na dokumentu, jer je njihovo članstvo nezadovoljno postignutim. I dok se sindikati usaglašavaju međusobno, pa sa predstavnicima Vlade, roditeljima ostaje jedino da svako jutro zovu školu u koju ide njihovo dete s pitanjem – „Da li će danas biti nastave?“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari