Sumirajući po Sjedinjene Države kompromitujuću aferu prisluškivanja, koja ovih dana ulazi u završnicu sa novim detaljima praćenja čak i najbližih saveznika Vašingtona, bivša državna sekretarka Madlen Olbrajt objasnila je ciničnu suštinu čitave stvari: „Ono što je Snouden učinio jeste kriminalni čin i pogodio nas je, veoma, veoma teško.“

Olbrajtova je ocenila da je bivši agent NSA teško narušio interes SAD i još dodala da „zemlje jedna drugu špijuniraju“.

Dakle, prisluškivanje stranih šefova država i vlada je legitimno, a jedini problem jeste to što je razotkriveno. Edvard Snouden je kriv za sve. Nekadašnja šefica Stejt departmenta govori ono što misli i sadašnja administracija. Naravno, u prilog objašnjenju da je špijuniranje sopstvenih saveznika normalno ide i dobri stari argument koji je sadašnjoj administraciji u amanet ostavio slavni Obamin prethodnik Buš mlađi – borba protiv terorizma.

Finale je skandal dosegao u četvrtak, kada je Berlin saopštio da je NSA izgleda prisluškivala mobilni telefon Angele Merkel. Za razliku od relativno blage reakcije Nemačke u junu, kada je otkriveno da su američki obaveštajci masovno prisluškivali građane EU, samim tim i Nemce, ovaj put je šef diplomatije Vestervele saslušao ambasadora SAD, a kancelarka je preko telefona Obami stavila do znanja da se prijatelji ne prisluškuju. Kako su nemačke diplomate objasnile medijima, Berlin je zapanjen činjenicom da Vašington Nemačku tretira kao Siriju ili Iran. Prisluškivanje Merkelove je kap koja je prelila čašu.

Izgleda da svako prijateljstvo/savezništvo tumači kako mu je volja. Za Vašington je ono normalno, jer među prijateljima nema tajni. Agilni britanski novinari su po otkriću da je Merkelova po svemu sudeći imala „bubicu u telefonu“ požurili da pitaju svog premijera, tradicionalno prvog saveznika Sjedinjenih Država, da li je i njegov mobilni bio ozvučen – i ostali uskraćeni za odgovor.

Činjenica da su evroatlantski odnosi suviše kompleksni, a interesi zapadnih država isprepletani, objašnjava da skandal kratkoročno neće izazvati bilo kakve frikcije. Sa samita EU Vašingtonu je upućena pomirljiva poruka da, uprkos „dubokoj zabrinutosti“ zbog poslednjih otkrića, „cene tesnu saradnju između Evrope i SAD i vrednost njihovog partnerstva“.

Dugoročno se, međutim, može očekivati rast nepoverenja među saveznicima, pogotovo ako Vašington i dalje bude nedorečen – kao što je, posle svega, Bela kuća saopštila da SAD „ne prisluškuju, niti će prisluškivati“ nemačku kancelarku, ne potvrđujući, niti demantujući, da su to činile u prošlosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari