Srbija je od zemlje koja je godinama bila izolovana sankcijama „celog sveta“ – preciznije Ujedinjenih nacija i Evropske unije, specijalnim američkim „spoljnim zidovima“ embarga i sličnim kaznama, preko „braniteljke“ Kosova, po cenu zameranja Zapadu zbog odbijanja da zajedno s njim osudi Iran i Kinu čiji režimi krše ljudska prava (na stranu što je ostalima koji ih krše oprošteno) – došla u poziciju da i sama primenjuje nepopularne mere.


Istina, kažnjavala je Srbija neke zbog odluke da priznaju da Kosovo nije južna srpska pokrajina: Crnu Goru, Makedoniju, Ganu. Americi i Velikoj Britaniji, na primer, progledala je kroz prste. „Kaznila“ je Sloveniju ne podržavši je za stalnu članicu Saveta bezbednosti, već je stala na stranu Azerbejdžana. Jer Slovenija je priznala Kosovo, a Azerbejdžan nije. Ali svi se ovi slučajevi odnose na „odbranu“ Kosova i iz nje proisteklih unilateralnih sankcija i „nagrada“.

Vremena se, međutim, menjaju. Na svetskoj pozornici Srbija polako preuzima odgovornost prihvatajući politiku Zapada kojem teži; njegovu politiku prema zemljama za koje je „zabrinut“. Konkretno: Ketrin Ešton, šefica diplomatije EU, pre dva dana pohvalila je zemlje koje nisu članice EU, među njima i Srbiju, a koje su prihvatile izvesne odluke EU, naime, da se prošire liste u Evropi nepoželjnih zvaničnika Obale Slonovače i Zimbabvea i uvede embargo na uvoz oružja u Gvineju.

Zvanična Srbija nije udarila u talambase zbog Ketine (tako je Eštonovu nazvao predsednik Tadić, kad nam onomad podariše kandidaturu) pohvale, a nije bilo ni razloga za busanje. Niti je Srbija jedina izvan EU pritisla Afrikance, niti bi ta vest donela korist u biračkom telu. Štetu, vrlo moguće.

Reč je samo o prilagođavanju politici onih kojima Srbija teži. I tu se ruši priča o četiri spoljnopolitička stuba. Ako hoćeš u EU, ne možeš biti nesvrstan ili drugovati sa Mugabeom i Lukašenkom. Sa protokom vremena, sa postepenim prihvatanjem „kosovske realnosti“ i nizanjem koraka ka integraciji u EU, to će prilagođavanje biti sve intenzivnije. Sledstveno, manevarski prostor Srbije da brani kosovobranitelje sa raznih meridijana, samo će se sužavati.

Naravno, kako je politika živa stvar, odstupanja su moguća. Ne toliko zbog priželjkivanih geopolitičkih tektonskih promena koje će na korist „srpske stvari“ preokrenuti globus koliko zbog unutrašnje politike u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari