„Umesto o rešenju problema zbog koga smo na drumovima, povela se rasprava o strategiji poljoprivrede, što nije tema za ovaj trenutak“, rekao je predsednik Udruženja poljoprivrednika Pančevac Miodrag Radanov. Pošto se Asocijacija udruženja poljoprivrednika Srbije, sa sedištem u Novom Sadu, pobrinula za zavidan medijski tretman svog traktorskog otpora odluci Vlade Srbije da sa 14.000 dinara po hektaru ubuduće subvencioniše samo registrovana gazdinstva do 10 hektara površine, umesto do 100 hektara kao do sada. Ni ponuda da se granica podigne na 30 hektara nije jednoglasno prihvaćena.


U redu. Ako nije trenutak za priču o novoj, svaki je trenutak dobar da se provere učinci dosadašnje strategije. Država je na ovu subvenciju prošle godine potrošila 120 miliona evra, što je 40 odsto agrarnog budžeta. Čak 85 odsto te sume otišlo je na subvencije u Vojvodini, otud ne čudi što se drugi regioni Srbije nisu pridružili protestima. Ukoliko se ne računa nekoliko desetina poljoprivrednika u Kragujevcu. Koji su odmah dobili podršku grada. Subvenciju je prošle godine koristilo 74.000 od ukupno 778.000 gazdinstava, od kojih je 440.000 registrovano. Ukoliko bi se ona svela na 10 hektara koristilo bi je oko 55.000 gazdinstava, a ukoliko bi granica bila podignuta na 30 hektara koristilo bi je oko 64.000 gazdinstava.

Ovim novcem se subvencionišu troškovi inputa: sortno seme, dizel, mineralna đubriva. Korisnik subvencije može da proizvodi šta hoće, o rezultatima svoje proizvodnje ne podnosi račune nikom. Ali podnosi račune o kupljenom semenu, dizelu, mineralnom đubrivu. Pošto je reč o novcu poreskih obveznika, onih što su nedeljama ranili da kupe mleko, onih koji su se pitali da li da naprave rezerve šećera i brašna, razumno je pitati: na koju su proizvodnju dosadašnje subvencije otišle, koje su cene tim proizvodima bile na domaćem tržištu, koliko je ta proizvodnja doprinela izvozu, koliko je zapošljavala radne snage… Jer, ne mogu se pare trošiti bez ikakvog računa.

Protesti su se takođe zbili u zanimljivom poljoprivredno-političkom trenutku. Na mesto ministra poljoprivrede sa svojim strategijama pikiraju i neke druge stranke, ali i unutar Demokratske stranke je došlo do smene. Nije valjda ministar promenjen, a da sve ostane isto? U hodu je promenjena i agrarna strategija – navodno će se ubuduće više pažnje posvetiti stočarstvu. Svaka promena za sobom ostavlja jedne koji su zadovoljni i druge koji su njome nezadovoljni.

Politički je preporučljivo da zadovoljnih bude više. I najzad, predizborna je godina, a kako su se naše političke stranke pretvorile u PR agencije, što bi rekao Ivica Dačić, politički je preporučljivo iskoristiti svaku priliku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari