U Srbiji je u ovom trenutku u upotrebi 5,5 miliona neregistrovanih kartica za mobilne telefone tri mobilna operatora. Upravo nekoliko stotina neregistrovanih korisnika je prošlog meseca uputilo poruke u kojima se srpskom državnom vrhu preti smrću, zbog parafiranja briselskog sporazuma s Prištinom. Pretnje su došle od pristalica radikala, koji su samo za tu priliku na kioscima trafika kupili pripejd brojeve mobilnih telefona i pretećim SMS porukama zatrpali memorije mobilnih telefona domaćih političara, od premijera Dačića nadole. Autori pretnji do danas nisu otkriveni.

Da bi se one svele na najmanju moguću meru i da bi autori bili otkriveni, građani Srbije će uskoro, prilikom kupovine SIM pripejd kartice, odnosno broja mobilnog telefona, morati da ostavljaju svoje lične podatke prodavcu. Na taj način bi se sprečila masovna kupovina neregistrovanih kartica od nepoznatih pojedinaca, ali i malverzacije koje kriminalci, u želji da izbegnu policiju, godinama rade. Uostalom, i kod vođa Zemunskog klana Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića su posle ubistva 2003. pronađene torbe pune neregistrovanih kartica i mobilnih telefona kojima su pripadnici ove kriminalne grupe dogovarali skrivanje i kriminalne akcije.

Odluka o zakonskim promenama doneta je na sastanku direktora BIA, ombudsmana i poverenika za informacije od javnog značaja. Problem je što će zbog ovoga morati da se menja i Ustav, tako da će ta odluka najverovatnije sačekati neki „jači“ povod. Osim ukoliko se ne odluči da se nekim podzakonskim aktom ili izmenom zakona ta oblast reguliše. Ovo komplikovano pitanje zadire i u domen ljudskih prava, a odatle i uvek stiže najviše primedaba, da bi domaće vojne i civilne tajne službe tako mogle neograničeno da kontrolišu građane Srbije.

Praksa identifikovanja kupaca SIM kartica nije nepoznata u svetu, a većina članica EU se na ovaj korak odlučila da bi predupredila moguće terorističke napade. Policija često ima problem sa otkrivanjem pretnji koji dolaze sa telefona neregistrovanih korisnika. Skoro da ne prođe dan a da se neka državna institucija, škola, fakultet, sud ili neka ustanova kulture ne evakuiše zbog dojave da je postavljena bomba.

Omiljena zabava „šaljivdžija“ do pre godinu dana je bila da se pretnjama bombom pravi kolaps na beogradskim mostovima u vreme najvećeg saobraćajnog špica oko 16 časova. Recept za pravljenje haosa je jednostavan, a ne košta skoro ništa. Jer svi onda pljuju nesposobnu vlast i policiju, ma ona bila na nivou Beograda ili na republičkom nivou. Nezadovoljstvo se kasnije reflektuje na rezultate izbora. A to je i krajnji cilj pretnji „postavljenim“ bombama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari