Antić: Vulin naneo više štete nego NATO agresija 1Foto: FoNet/Ognjen Stevanović (Arhiva)

U predlozima Strategije nacionalne bezbednosti i Strategije nacionalne odbrane koncept odbrane zasniva se na modelu totalne odbrane, gde svaki građanin Srbije, u skladu sa svojim mogućnostima, ima pravo i obavezu da učestvuje u odbrani svoje zemlje.

Govorilo se o tome i pre, ali ništa nije urađenom po tom pitanju, a u čitavom svetu, mnogo mirnije zemlje nego što je naša, primenjuju ovaj koncept i čine sve da njihova zemlja bude mirna i bezbedna. Strategija nacionalne bezbednosti Srbije najveći je strateški dokument u kome je prvi put utvrđen nacionalni interes i osnove sistema nacionalne bezbednosti, rekao je ministar odbrane Aleksandar Vulin, obrazlažući pred poslanicima Skupštini Srbije set zakona iz oblasti odbrane.

Prema njegovim rečima, u predlogu Strategije nacionalne bezbednosti Republike Srbije posebno je istaknuto da za Srbiju nije prihvatljivo protivpravno proglašenje nezavisnosti Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija. Istim dokumentom, rekao je Vulin, utvrđena je obaveza očuvanja i zaštite života srpskog naroda gde god da živi, a Republika Srpska i njeno očuvanje postavljena kao prioritet spoljne politike.

Ministar odbrane naveo je i da je ovim dokumentom potvrđeno čvrsto opredeljenje za politiku vojne neutralnosti, a prvi put se, osim saradnje sa NATO kroz Partnerstvo za mir, spominje i saradnja sa Organizacijom dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB).

Obrazlažući narodnim poslanicima izmene Zakona o Vojsci, Vulin je rekao da se izmene donose kako bi se preciznije uredila određena pitanja i obezbedila efikasnija vojska.

„Ponovo se vraćaju činovi vodnika prve klase, kapetana prve klase i poručnika bojnog broda u rečnim jedinicama. Povećava se starosna granica za prijem profesionalnih vojnika na 40 godina, a za oficire na 45 godina, ako poseduju vojnu obuku. Vojska Srbije mora da se učini što prijemčivijom za što veći broj ljudi, pa zato želimo da olakšamo uslove za prijem“, objasnio je minista.

On je dodao da se propisuju uslovi za unapređenje u viši čin, a propisano je i da vojnici koji provedu neko vreme u mirovnoj misiji, po povratku moraju u Vojsci Srbije da provedu tri puta toliko vremena kako bi preneli iskustva mladjima. U izmenama Zakona o odbrani, nigde se ne pominje pojam „vrhovni komandant“, kako miniustar odbrane često oslovljava predsednika države.

Komentarišući predložene zakone Zoran Živković, poslanik Nove stranke pozvao je vlast da objasni zašto je Srbija pod pretnjom oružane agresije NATO, jer je Srbija okružena zemljama NATO, te da bez dozvole tog saveza niko ne može preći preko teritorija koje NATO kontroliše.

Predložene zakone iz skupštinskog hola komentisao je j predsednik vojnog sindikata i član Predsedništva pokreta „Metla 2020“ Novica Antić koji je upozorio da se članom 8. izmena i dopuna Zakona o Vojsci Srbije legalizuje ucenjivačka politika, jer se pripadnicima vojske propisuje da u službi moraju ostati najmanje trostruko vreme od onog provedenog u multinacionalnim operacijama.

Prema njegovim rečima ta odredba je neustavna i da će ako ode pre isteka tog roka, profesionalni pripadnik vojske morati da plati „ugovornu kaznu“, u skladu sa kriterijumima koje propiše ministar odbrane.

On je naveo i da odredbe 12-14 tog zakona predviđaju prelazak vojnodisciplinskih sudova pod ingerenciju Ministarstva odbrane, jer ministar želi da upravlja svime, pa i tim sudom, koji se, prema njegovim rečima, do sada ponašao kao preki sud. Konstatovao je da je ministar Vulin „naneo više štete nego NATO agresija“, jer je tada, u ratu, vojska izgubila manje vojnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari