Bes javnosti usmeren na žene u tramvaju, umesto na nasilnika 1Foto: N1

Nakon što je prekjuče na društvenim mrežama objavljen snimak iz tramvaja na kome se vidi kako muškarac srednjih godina seksualno uznemirava jednu devojčicu, policija je brzo reagovala, pa je napasnik već uveče bio u pritvoru.

MUP je saopštio da je I. M. (1981) uhapšen zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo polno uznemiravanje. Ovaj nasilnik, koji je nosio crnu majicu sa grbom Srbije sa „četiri S“ (samo sloga Srbina spasava), sumnjiči se da je u tramvaju koji saobraća na liniji broj 2 u Beogradu polno uznemiravao dvanaestogodišnju devojčicu tako što ju je preko garderobe dodirivao po intimnim delovima tela.

Iako je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović za TV Prva naveo da je „Srbija bezbedna zemlja i da je Beograd siguran grad“ i da hoće da se svaki građanin oseća bezbedno i „svi roditelji mogu da budu sigurni da su im deca sigurna“, realnost je ipak drugačija. Istraživanje Autonomnog ženskog centra (AŽC) „Mladi i iskustva seksualnog uznemiravanja“ pokazuje da je jedan ili više oblika seksualnog uznemiravanja doživelo čak devet od 10 žena u Srbiji, da je sve oblike seksualnog uznemiravanja za koje su pitani doživelo šest od 10 žena, a tri od 10 mladića, odnosno da su devojke značajno više od mladića izložene pojedinačnim oblicima seksualnog uznemiravanja.

„Svaka treća devojka doživela je neželjeno priljubljivanje, dodirivanje i unošenje u lice. Svaka treća devojka bila je u situaciji da se pred njom neko samododiruje po intimnim delovima tela“, pokazalo je istraživanje AŽC-a. Takođe, postavlja se pitanje da li bi ovaj manijak uopšte bio uhapšen da javnost nije burno reagovala deleći snimak na društvenim mrežama i na taj način izvršila ogroman pritisak na policiju da brzo deluje.

Ono što je takođe izazvalo buru reakcija među građanima i građankama Srbije koji su pogledali snimak napada je odsustvo reakcije osoba koje su u tom trenutku bile u tramvaju. Radi se o tri starije gospođe, a interesantno je da ni vozač nije video šta se dešava.

Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, napisao je na svom Tviter nalogu: „Ako se plašite da je jači, ako se plašite da ćete biti napadnuti, bar pozovite 192, a ne da okrećete glavu na drugu stranu ili nemo gledate. Nekima su samo faille kokice“.

S druge strane, Sanja Pavlović iz AŽC ističe za Danas da je veoma važno da društvo reaguje kada vidi napad, ali da je nasilna scena u tramvaju bila specifična, jer su se sa napadnutom devojčicom tramvajem vozile još samo tri žene.

– Upravo su žene najviše izložene seksualnom nasilju i seksualnom uznemiravanju, i velika je verovatnoća da se ženama u tramvaju nešto slično desilo u životu. Odatle izostanak njihove reakcije, od straha, retraumatizacije… I sad imamo zamenu teza, društvo krivi njih za nereagovanje, dakle one postaju odgovorne, a ne nasilnik. Upitana da li brza reakcija MUP da uhapsi napadača ima veze sa reakcijom javnosti, Pavlović odgovara potvrdno i navodi da bi policija trebalo efikasno da radi svoj posao i bez reakcije društva.

Jedan od malobrojnih komentara koji nije osudio gospođe koje nisu reagovale na napad glasi: „Na žalost, razumem ove nesretne ljude na snimku. Znaju oni vrlo dobro u kakvoj državi žive te da je najbolje ne zamerati se budalama koji, bojim se, prevladavaju. Svi ovi komentatori „heroji“ koji kritikuju ljude u tramvaju zbog izostanka reakcije, prvi bi okrenuli glavu u sličnim situacijama. Lako je biti hrabar na internetu, ali u realnosti ste, ubeđena sam, manji od makovog zrna. Da se neko usudio da mu se suprotstavi, verovatno bi dobio šaku u glavu, možda čak i metak… najmanje što bi mogao očekivati je prijava zbog protivpravne „primene sile“ jer se, jelte, usudio zgrabiti manijaka za ruku“.

„Prepoznaj i prijavi nasilje“

Ministarstvo pravde najoštrije je osudilo napad na devojku u tramvaju i apelovalo na sve građane da ukoliko primete ili su svedoci nasilja na javnom ili nekom drugom mestu, odmah reaguju i nasilje prijave nadležnim organima. Takođe, ministarstvo ističe da se o ovakvim događajima ne sme ćutati, jer napad na nečiji život, telo, sigurnost, jesu protivpravne radnje kažnjive zakonom. „Prepoznaj i prijavi nasilje je poruka za sve institucije i građane, jer samo zajedničkim snagama može se stati na put nasilnicima i pokazati da društvo ima nultu toleranciju prema nasilju“, ističu iz Ministarstva pravde.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari