Bez istrage o nastanku Belivukovog klana 1Foto: STARSPORT

Pet godina nakon priznanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića da Srbija nema snage da se izbori sa huliganima, država je skupila energiju da se obračuna sa kriminalnim organizacijama koje funkcionišu pod plaštom navijačkih grupa.

Međutim, spektakularno hapšenje Veljka Belivuka i njegovih saradnika ostavilo je iza sebe više neodgovorenih pitanja. Jedno od osnovnih – da li će država imati snage da se izbori i sa onim članovima državnog  aparata koji su sa ovim kriminalnim organizacijama sarađivali.

Danasovi sagovornici su skeptični, upirući u rešenje o pokretanju istrage koje će se fokusirati na kriminalne aktivnosti ove organizacije samo u poslednje dve godine.

– Ne vidim ni traga političke volje da se ispitaju politički događaji u kojima su pripadnici ovih grupa učestvovali, kaže za Danas advokat Slobodan Ružić.

Sama činjenica da se istraga koncentriše na period od 2019. godine, njemu sugeriše da je u pitanju ograničena akcija, koja neće zadirati dublje od zločina na čije izvršenje se sumnja.

Ipak, imajući u vidu direktne najave najviših funkcionera da će se istraživati saradnici klana iz redova države, Ružić ostavlja mogućnost da greši.

– Otvoreno pismo poslanika Vladimira Đukanovića zaista deluje kao, žargonski rečeno, centaršut koji neko treba propagandno da iskoristi. Za sada je uhapšeno nekoliko pripadnika policije, a da li će na tome i da se završi ostaje nam da vidimo, ističe Ružić. On dodaje da po definiciji organizovani kriminal ne može da postoji bez nekog vida saradnje sa ljudima iz državnih organa.

Slično misli i bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević. Prema njegovim rečima, jako je teško predvideti poteze tužilaštva u zemlji u kojoj se zakon i stvarnost toliko razlikuju, koliko se razlikuju u Srbiji.

– Tužilačka istraga se usmerila na period od 2019. godine, što znači da ih nastanak i razvitak ove organizacije ne interesuju. Time će oni, jednom kada ovaj slučaj dođe do suda, sudiji vezati ruke koji može da odlučuje samo o dokazima koje predloži tužilaštvo, kaže Ivošević.

Ipak, on ističe da iako su male šanse da predstavnici vlasti snose pravne posledice, to ne znači da posledica neće biti.

– Ovakve stvari ostaju u sećanju građana. Isuviše je bilo slučajeva u kojima su postojale indicije da vlast sarađuje sa ovakvim grupama da bi se oni prosto zaboravili. To ostaje i političke posledice će se pre ili kasnije osetiti, da li na ovim ili nekim narednim izborima, napominje Ivošević.

Podsetimo, istraživački portali su godinama unazad pisali o okolnostima koje ukazuju da je grupa Veljka Belivuka bila povlašćena.

Nakon hapšenja ove grupe, mediji bliski vlasti preuzeli su ovaj narativ licitirajući imenima funkcionera koji su sa grupom sarađivali. Više od drugih spominjana je bivša državna sekretarka u MUP-u Srbije Dijana Hrkalović.

Bivši potpredsednik Fudbalskog kluba Partizan Vladimir Vuletić je javno rekao da je generalni sekretar Vlade Srbije Novak Nedić ispred ove navijačke frakcije učestvovao u naporima da se preuzme rukovođenje klubom.

Najviši funkcioneri vlasti su takođe javno izrazili bojazan da kriminalna organizacija ima saradnike unutar državnih organa, a nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost poručeno je da će takvi biti sankcionisan.

Narodni poslanik i član Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović je nedavno u otvorenom pismu predsedniku Srbije poručio da „banda Veljka Belivuka nije mogla da radi sve to što je radila, a da nije imala ozbiljnu logistiku naših ljudi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari