Brnabić: Mnogo grešaka na polju zaštite životne sredine 1Foto: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Projekti zaštite životne sredine kasne, imamo mnogo grešaka i zaostataka, potrebno je vreme, ali uvereni smo da ćemo uspeti u tome, izjavila je danas predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Ona je to izjavila tokom čišćenja priobalja Savskog jezera danas na Svetski dan zaštite životne sredine.

Kad kasnimo, ne stidimo se da priznamo, ali znamo koji nam je pravac i insistiraćemo da idemo u tom pravcu, rekla je Ana Brnabić novinarima na ušću Topčiderske reke u Čukarički rukavac, gde je organizovana akcija čišćenja od pet ambalaže.

Projekti su kompleksni i novi za Srbiju, nažalost mi se nismo bavili životnom sredinom i tim projektima ranije, a najbolji pokazatelj je da Beograd nema nijedan prečistač otpadnih voda, rekla je ona povodom kašnjenja sa realizacijom projekata prerade otpadnih voda u Nišu, zbog čega je dovedeno u pitanje finansiranje Srbiji iz IPA fondova Evropske unije.

Ona je navela da osim tog, ima problema i sa projektom kolektora za otpadne i fekalne vode u Leskovcu, uz donaciju Vlade Holandije.

Na to je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, čije Ministarstvo je direktno nadležno i zbog čega je, prema pisanju medija, kritikovan na sednici Vlade, rekao da posao teče u najboljem mogućem redu.

Svi organi rade svoj posao na način kako je predviđeno, međunarodne oaganizacije prate i kažu da dobro radimo, nije lako i naravno da ima problema ali vas uveravam da je sasvim sve uredu, odgovorio je novinarima Trivan.

Ana Brnabić je rekla da je učešćem u akciji htela da da primer građanima da čistiti nije sramota, već vid patiotizma.

Molim sve građane da se sagnu i pokupe kad vide plastičnu kesu u parku i plastičnzu flašu u reci, do svih nas je kako će nam zemlja izgledati, poručila je ona.

Kako je ukazala Poglavlje 27 o životnoj sredini, uz Poglavlje 35 u pregovorima sa EU je nateže i najskuplje.

Trivan je ocenio da Srbija počinje da ima pozitivnu percepciju o tome, da se svest menja, ali nedovoljno i da će morati da se promeni, a da će Srbija u zaštiti sredine pratiti direktive EU i slediti ono što radi moderan svet.

Borba za čistiju Srbiju i protiv plastičnog zagađenja, tek počinje, poručio je on.

Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je novinarima da „đubre ne pada sa neba već ga građani prave“.

Beograd je jedini veliki grad u Evropi koji svu svoju kanalizaciju ispušta direktno u reke, to je sramota, tako je decenijama, ali mi to moramo da promenimo, zajedno sa Republikom, rekao je on i zahvalio se premijerki što prepoznaje važnost te oblasti.

Čeka nas završetak kanalizacione mreže u Beogradu i izgradnja pet fabrika za prečišćavanje otpadnih voda, rekao je Vesić.

Vesić nije hteo da odgovori da li će ubuduće biti zamenik novog gradonačelnika, pošto, kako je rekao, to nije pitanje za njega, već je rekao da se sačeka sednica Skupštine grada u četvrtak da se vidi kako će odbornici glasati.

Sačekajmo četvrtak da vidimo ko će dobiti poverenje, zaključio je Vesić.

U zajedničkoj akciji Vlade Srbije, Ministarstva zaštite životne sredine i Gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine čišćenja priobalja Savskog jezera od pet ambalaže, učestvovali su i doskorašnji gradonačelnik Beograda i ministar finansija Siniša Mali, ministar zdravlja Zlatibor Lončar i ostali gradski funkcioneri.

Svetski dan zaštite životne sredine obeležava se u celom svetu svakog 5. juna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari