Budisavljević na čelu SDS-a 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pored novog rukovodstva SDS-a i poboljšane nordijske saradnje, listovi Pravda i Vreme pišu i o jednoj neobičnoj molbi za razvod braka.

List Pravda prenosi da nordijske zemlje produbljuju svoje odnose međusobne solidarnosti. Iako se zalažu za neutralnost, njihov odnos dobija Budisavljević na čelu SDS-a 2odbrambene karakteristike. Naime, ako jedna od severnih država bude ugrožena, ostale su obavezne da joj pomognu. 

Okružni sud u Karlovcima imao je interesantan slučaj. Trgovac Simo Kokić zatražio je razvod braka pod opravdanjem da ne može više da trpi da ga žena tuče. Kaže da čim se uveče malo duže zadrži sa prijateljima na nekom sastanku ili izlasku, po dolasku kući, batine mu ne ginu. Sudu je podneo i lekarsko uverenje o težim fizičkim povredama, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Vreme piše o “nečujnoj pištaljci” kojom Francuzi komanduju svojim ratnim psima. Njen zvižduk ljudi ne mogu da registruju, ali psi mogu da je čuju i na daljini od preko 400 metara. Psi izvršavaju naredbe, a neprijatelji to ne mogu čuti.

Osnovan je Srpski bokserski savez. Osnivačku skupštinu su napustili delegati Jugoslovenskog bokserskog saveza jer im delegati srpskih klubova nisu dozvolili da se mešaju u njihove interne stvari. Pravila Jugoslovenskog bokserskog saveza prestaju da važe pošto su pravila Srpskog bokserskog saveza prihvaćena jednoglasno, prenosi Vreme.Budisavljević na čelu SDS-a 3

Srđan Budisavljević izabran je za novog predsednika Samostalne demokratske stranke. U vladi Cvetković-Maček, Budisavljević je dobio mesto ministra socijalne politike i narodnog zdravlja. Maček njegovo imenovanje karakteriše kao novi put uspeha u koji je uključen i srpski i htvatski narod, piše list Vreme.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari